آبشار شاهلولاک

نوشته شده توسط محمد صامتی

آبشار شاهلولاک آبشاری دائمی در نزدیکی شهر چرمهین از شهرستان لنجان در استان اصفهان می‌باشد. این آبشار نزد مردم محلی به نام‌های شالورا، شاهلورا، شالوران نیز نامیده می‌شود.

ارتفاع آبشار شاهلولاک هفتاد متر است. در بهار شعبه‌ای دیگر از آبشار شاهلولاک شروع به جریان می‌کند که ارتفاع آن نزدیک به نود متر است و آبی خروشان و فصلی دارد و نزد مردم محلی به آبشار هولوکی معروف است. در اطراف آبشار شمار بسیاری آب چکان نیز دیده می‌شود. منحصربه‌فرد بودن آبشار شاهلولاک از این روی است که به صورت چشمه پرآب و خروشان از میانه دیواره بلند کوه با شیب منفی سرچشمه می‌گیرد در حالی که بیشتر آبشارهای ایران به صورت جوی روان از روی سطح سرازیر می‌گردند. آبشار شاهلولاک در کوهی به همین نام از سسلسله کوه‌های رخ در زاگرس مرکزی واقع شده و ارتفاع کوه از سطح آب‌های آزاد دوهزار و هفتصد و پنجاه متر است. میزان آبدهی آبشار شاهلولاک در طول سال متفاوت است ولی آبشار دائمی است. در زمستان کاملاً یخ می‌زند و قندیل‌های زیبا و قطور یخ به ارتفاع هفتاد متر تشکیل می‌دهد.

در پایین آبشار شاهلولاک مجموعه تفریحی و ورزشی دایر است که دوستداران طبیعت، گردشگران، سنگنوردان و کوهپیمایان از آن استفاده می‌کنند.

چهل دختران حفره‌ای سنگی است در زیر آبشار هولوکی به شکل غاری کوچک، در آن چشمه دائمی هست و درختی در آن روییده‌است. بر اساس داستان محلی، چهل دختر معصوم از ترس جان خود به این مکان پناه آوردند و در آن از صاحب لولاک دعای عاجزانه کردند که جانشان را از خطر محفوظ دارد، بدان وسیله کوه آن‌ها را دربر گرفت و از آن پس آن مکان بسیار محترم و مقدس شمرده می‌شود.

مراسم آئینی شالورا جاری که پس از گذشت هفتاد روز از عید نوروز و هر ساله در روز هشتم خرداد و هم‌زمان با شروع شدن دوره گرما انجام می‌شد از فراگیرترین مراسمی بود که به تقدس ونقش آفرینی این مجموعه بی بدیل کمک می‌نمود. برای اجرای این آئین هرساله در روز شصت ونهم سال توسط دشتبان محل جار می‌شد و فرارسیدن موعد مراسم به اطلاع عموم می‌رسید. هرکس به فراخور بضاعت خود، خورش یک یا چند روز خود و اهل و عیال را مهیا می‌نمود، هر تیره و تباری قسمتی از حوزه کنار آبشار را برای اسکان و اطراق خود و فامیل با عنوان یورت آماده نموده بود. اسکان هر طایفه صرفاً در یورت فامیلی انجام می‌شد و هرگز هیچ یورتی خالی نمی‌ماند چرا که اجرای مراسم شالورا جاری واجب و برگزاری هر چه آبرومندانه آن افتخار فامیل محسوب می‌شد.

برای مشاهده تصاویر بیشتر آبشار شاهلولاک به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 1111 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1414{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید