آبشار شاهاندشت بلندترین آبشار مازندران

نوشته شده توسط محمد صامتی

آبشار شاهاندشت بلندترین آبشار مازندران و بلندترین آبشار ایران در روستای شاهاندشت واقع در ۶۵ کیلومتری شهر آمل در بخش امیری قرار دارد.

آبشار شاهاندشت پرآب، دائمی و عظیم، در جانب جنوبی جاده و رودخانه هراز باشکوهی وصف‌ناپذیر خودنمایی می‌کند و از کنار قلعه ملک بهمن بر روی یک‌ کوه هرمی شکل مشرف به روستای شاهان‌دشت به پایین می‌ریزد. این آبشار که دارای سه آبشار متعدد است در مجموع ارتفاعی حدود ۱۸۰ متر دارد که ارتفاع آبشار اصلی آن حدود ۵۰ متر می‌باشد.

یکی از لازمه های رسیدن به این آبشار، پیاده روی در مسیری زیبا است که بر جذابیت‌های سفر شما می افزاید. این پیاده روی به شما فرصت می دهد تا از مناظر زیبای اطراف لذت ببرید و لحظاتی را به دور از شهر و آلودگی هایش سپری نمایید. یکی از تفریحات هیجان انگیز در آبشار شاهاندشت، صعود و فرود از آن است که البته نیازمند وسایل و تجهیزات لازم می باشد. به جهت این کار باید از قسمتی موسوم به کارگاه در دیواره های آبشار که از امنیت کافی برای این کار برخوردار است، اقدام شود. آب تنی و آب بازی نیز یکی دیگر از فعالیت‌های هیجان‌انگیز است که می توانید در آبشار شاهاندشت تجربه کنید. البته به یاد داشته باشید که یک دست کامل لباس اضافه به همراه خود ببرید.

بهترین زمان سفر به آبشار شاهاندشت اواخر اردیبهشت ماه تا اوایل مهرماه می باشد، در فصول دیگر به علت شرایط نامناسب جوی رسیدن به آن مشکل است. آب این آبشار از محلی به نام تنگه الیاس سرچشمه می گیرد. در این تنگه حدود ۱۰ چشمه وجود دارد که آبی گوارا را از زمین راهی آبشار شاهاندشت می‌کنند. برای بازدید از آبشار شاهاندشت می توانید در خانه‌های محلی یا هتل ها و مهمانسراهای اطراف اقامت کنید. همچنین پیش از رسیدن به روستای شاهان‌دشت آلاچیق هایی وجود دارند که می توانید از آنها استفاده نمایید. کمپینگ در طبیعت نیز یکی دیگر از گزینه های پیش روی شما برای اقامت است.

برای رسیدن به آبشار شاهان‌دشت دو مسیر وجود دارد، مسیر اول نرسیده به شنگلده (از سمت تهران)، جاده روستای شاهان‌دشت، پارک ماشین در کنار رودخانه هراز و حدود ۴۵ دقیقه پیاده‌روی می‌باشد. مسیر دوم گذر از پل روستای وانا، جاده روستای شاهان‌دشت، پارکینگ شاهان‌دشت و حدود ۱۵ دقیقه پیاده‌روی، که این مسیر مناسب‌تر و پرترددتر است. گفتنی است، غار تنگه الیاس، غار کبوتر کلی، دشت شونا، تخته سنگی، خانه‌های تاریخی و گلی، امامزاده الیاس، چشمه خوزک، تکیه شاهاندشت و قلعه ملک بهمن از دیگر جاذبه‌های دیدنی و گردشگری این روستا می‌باشند.

برای مشاهده تصاویر بیشتر آبشار شاهان‌دشت به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 967 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1411{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید