آبشار هریجان

نوشته شده توسط محمد صامتی

آبشار هریجان در گردنه هزارچم در جاده تهران- چالوس قرار دارد و یکی از زیبایی‌های البرز می‌باشد.

آبشار باریک هریجان در غرب روستای هریجان واقع شده و برای رسیدن به آن جاده خاکی را تا داخل روستا ادامه دهید. حدود ۳۰۰، ۴۰۰ متر که وارد روستا شدید، در کنار پرچین‌های سنگی در سمت چپ، یک جاده فرعی است که مسیر دسترسی به آبشار می‌باشد. تا جویی که از آب آبشار درست شده، حدود یک ربع پیاده‌روی دارید اما اگر می‌خواهید به تاج آبشار برسید، باید حدود نیم ساعت تا کوتاه‌ترین تاج که حدود ۹ متر ارتفاع دارد، کوهنوردی کنید.

روستای هریجان از مناطق خوش آب و هوای منطقه کلاردشت شهرستان چالوس در استان مازندران می‌باشد. این روستای در ابتدای منطقه حفاظت شده هریجان قرار دارد. شکار و بوته کنی و چرای دام در این منطقه حفاظت شده ممنوع است. طبق گفته محیط بانی هریجان، گونه‌های جانوری متعددی از کبک و کل و بز و پلنگ و خرس در این منطقه زندگی می‌کنند. همچنین برای ورود به این منطقه و صعود به ارتفاعات مشرف بر روستا به مجوز محیط زیست نیاز است. مجوز را می‌توان از حفاظت محیط زیست تهران یا اداره حفاظت محیط زیست چالوس تهیه کرد. هریجان همچنین به خاطر آبشار باریک و مرتفع خود مشهور است. اطراف روستا دشت‌های نسبتاً همواری دارد. زمینه استعداد روستا علاوه بر گردشگری دام پرروری و پرورش گل است. جاده روستای هریجان چند کیلومتر بعد از سیاه‌بیشه به سمت چالوس جدا می‌شود و بعد از گذشت ۴.۵ کیلومتر به روستا می‌رسید. جاده روستا خاکی است ولی تراشیده شده و کوبیده شده و مناسب است. از میدان آزادی تهران از مسیر جاده چالوس تا هریجان ۱۳۰ کیلومتر است.

بافت روستا، علفزارهای وسیع و آبشارهای بلند از دیدنی‌های این روستای زیبا هستند که اردیبهشت ماه به علت رویش گیاهان بهاری و پرآبی آبشارهای روستا، بهترین زمان بازدید از هریجان است. در لغت هریجان تازی شده (معرب) هریگان است که خود از وازه هری اوستایی به معنای آریایی در پارسی آمده و با پسوند گان به معنای سرزمین آمیخته و روی هم رفته هریگان یعنی سرزمین آریایی می‌باشد. بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت این روستا ۲۰ نفر (۵خانوار) بوده است. در حال حاضر روستا خالی از سکنه است و در ماه‌های گرم سال ساکنین روستا به صورت خوش‌نشین در آن ساکن می‌شوند.

برای مشاهده تصاویر بیشتر آبشار هریجان به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 991 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1410{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید