آبشار پیران تنها آبشار آپارتمانی جهان

نوشته شده توسط محمد صامتی

آبشار پیران تنها آبشار آپارتمانی جهان و یكی از بلندترین آبشارهای ایران، در قسمت شمال غرب شهر ریژاو و در روستای ژالکه شهرستان سرپل ذهاب استان كرمانشاه واقع شده است.

آبشار پیران یا ریجاب و یا ریژآو، آبشاری سه طبقه است كه دو طبقه بالایی آن بسیار بلند و طبقه پایینی آن كوتاه‌تر است. اختلاف ارتفاع آبشار پیران در نقطه بالا و پایین طبقه سوم آن حدود ۱۸۰ متر است. طبقه سوم این آبشار در زیر درختان قرار گرفته و از بالا دیده نمی‌شود. گفتنی است اگر معیار ارتفاع آبشار را محل فرود  اولیه آب در نظر بگیریم نقطه پایانی این آبشار در انتهای طبقه دوم آن است كه با كم كردن ارتفاع طبقه سوم كه حدود ۲۰ متر است و ۱۰ متر اختلاف ارتفاع بالای آبشار با محل جاری شدن آب، می‌توان گفت كه ارتفاع آبشار پیران چیزی در حدود ۱۵۰ متر است. در قسمت بالای این آبشار روستایی با نام ژالکه و در قسمت پایین این آبشار با عبور از دره هونه به روستای پیران منتهی می‌شود.

متاسفانه واژه ریژآو که به معنای سر ریز آب (در زبان کردی) است به غلط در تابلوهای معرفی در منطقه ریجاب نوشته شده و با این نام معرفی می‌گردد در حالیکه نه در فارسی و نه در کردی این واژه هیچ معنی و مفهومی ندارد.

همه شما می دانید که غرب کشور جزو مناطق سرد و مرتفع می باشد. وجود رشته کوه های زاگرس و ارتفاعات باعث شده که فصل های زمستان و پاییز، زمان خوبی برای دیدن این آبشار نباشند. زیرا در این فصل معمولا بارش های برف و باران صورت می گیرد و هوا نیز سرد می باشد. پس می توان گفت که بهترین فصل های بازدید از آبشار پیران، بهار و تابستان هستند که علاوه بر آب و هوای متعادل، لذت تماشای سبزی درختان نیز در انتظارتان خواهد بود.

از نظر امکانات در این منطقه گردشگری آلاچیق هایی وجود دارند که می توانید قبل یا بعد از دیدن آبشار پیران در آن ها استراحت کنید و یک پیک نیک نیم روزه داشته باشید. شما می توانید برای اقامت به شهر کرمانشاه و دیگر شهرهای اطراف بروید و یا اگر تجهیزات لازم برای کمپینگ را دارید، در دل طبیعت بمانید و از هوای تازه و طبیعت زیبای اطراف نهایت استفاده را ببرید. از جاذبه های اطراف آبشار پیران می توان به: آرامگاه ابودجانه، نقش برجسته آنوبانی‌نی، کوه‌های دالاهو و بقایای قلعه یزدگرد اشاره نمود.

برای مشاهده تصاویر بیشتر آبشار پیران به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 967 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1408{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید