آب‌سفید عروس آبشارهای ایران

نوشته شده توسط محمد صامتی

آب‌سفید عروس آبشارهای ایران و یکی از آبشارهای زیبای استان لرستان می‌باشد که در جنوب شرقی این استان و در دامنه کوه‌های زاگرس و در کنار کوه بلند قالی کوه در زلقی قرار گرفته است.

آب آبشار آب‌سفید از دل تونلی در دل یک کوه سنگی بیرون می‌آید. ارتفاع آبشار ۷۰ متر و عرض تاج آن در فصل پر آبی حدود ۸ متر می‌باشد. این آبشار به رود رودبار لرستان می‌پیوندد و سرانجام به دز می‌ریزد. مسیر دسترسی به این آبشار از شهر الیگودرز امکان‌پذیر است و خود آبشار نیز در دره‌های تاریک که در اثر فعالیت‌های زمین شناختی و فرسایش توسط آب در چند هزار سال بوجود آمده قرار دارد.

به علت اینکه آب این آبشار به صورت مخلوط با هوا بر اثر برخورد با سنگ‌ها به شکل حباب سفید در می‌آید به آب‌سفید معروف شده. این آبشار به نام های دیگری همچون آبشار سفید آب و آبشار سفید نیز شناخته می شود و به زبان محلی های لرستان نیز به این آبشار او اسبید گفته می‌شود.

بهترین زمان برای سفر به این منطقه گردشگری در فصل های بهار و تابستان است که شرایط آب و هوایی بسیار خنک و دلچسب است. چهره ی آبشار در فصل بهار بی نظیر است و می توانید ساعات بسیار خوشی را در این منطقه بگذرانید. اما در تابستان هم گردشگران زیادی به سوی این آبشار می آیند. بلوط ایرانی، ارس، زالزالک، انجیر وحشی، نسترن وحشی، تمشک و لاله‌های واژگون از گونه‌های گیاهی این منطقه هستند. حیواناتی مانند پلنگ، خرس قهوه‌ای، کفتار، گرگ، شاهین، کبوتر چاهی، سهره، شاه بوف، کبک، چکاوک، قمری و غیره در این منطقه زندگی می‌کنند.

از سالم ترین آب های معدنی همین آبی است که در آبشار آب‌سفید در این منطقه روان است. چندین رودخانه پرآب با کناره‌های بسیار زیبا و دیدنی و روستاهای کوچک و بزرگ در مسیر راه وجود دارد که منظره‌هایی زیبا و دل‌انگیزی را همراه با جلوه‌های طبیعی، کوهستانی و جنگلی خلق کرده است.

از جمله امکانات رفاهی که در این منطقه وجود دارد عبارتند از: دو نماز خانه، ۱۵۰ سکوی استراحت، غرفه های مواد غذایی و سیاه چادر و نمایشگاهی جهت ارائه و آشنایی با محصولات و فرهنگ مردم بختیاری و عشایر منطقه، که در محوطه آبشار وجود دارند. البته امکانات رفاهی دیگری هم در دستور کار است که از جمله آنها می توان به: دریاچه مصنوعی به مساحت یک هکتار، آلاچیق، سکوی ماهیگیری، درمانگاه، پاسگاه پلیس، تله کابین، پیست اسکی، سوئیت های اقامتی، سالن همایش، پیست اسب سواری و دوچرخه سواری، امکانات تیراندازی، باغ وحش (برای تکثیر حیوانات وحشی)، پارک بازی برای کودکان، رستوران سنتی و کافی شاپ اشاره نمود.

برای مشاهده تصاویر بیشتر آبشار آب‌سفید به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 957 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1406{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید