آبشار دوقلو

نوشته شده توسط محمد صامتی

آبشار دوقلو یکی از زیباترین آبشارهای شمیرانات، در شمال تهران و در مسیر کوهنوردی دربند به توچال قرار دارد. دلیل نام‌گذاری آن دو شاخه‌شدن آب هنگام ریزش از آن است.

این آبشار همچون سایر آبشارهای فصلی استان تهران مانند آبشار فصلی پیچ آدران در کیلومتر ۱۵ جاده کرج - چالوس، آبشار سنگان در مسیر امام‌زاده داوود و آبشار منظریه در ناحیه شمیرانات از ذوب برف‌ها در بهار و تابستان پدید می‌آید. سردی آب این آبشار تا حدی است که حتی در تابستان نیز نمی توان مدت طولانی دست یا پا را در آب آن نگه داشت. در سرمای زمستان نیز که این آبشار یخ می زند، منظره ای چشم نواز و بی نظیر به وجود می آورد که جز با دیدن، درک این همه زیبایی ممکن نیست.

این آبشار در ارتفاع ۲۷۰۰ متری از سطح دریا، نزدیک به پناهگاه شیرپلا و دارای ارتفاع تقریبی ۲۰ متر می‌باشد. در شمال شیرپلا، دو چشمه معروف نرگس و فرخلا قرار گرفته اند که آب این چشمه ها به علت برخورد با سنگ و ماسه بسیار گوارا هستند.

برای رسیدن به آبشار دوقلو می بایست از دربند در شمال تهران و از میان دهکده کوچک پس قلعه گذشت و سپس با حدود دو ساعت کوهپیمایی، به پناهگاه شیرپلا و آبشار دوقلو راه یافت. در برخی مناطق صخره ای مسیر نیز می بایست از طناب ها و سیم بکسل های نصب شده کمک گرفت.

برای مشاهده تصاویر بیشتر آبشار دوقلو به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 1024 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1405{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید