آبشار مارگون مرتفع‌ترین آبشار چشمه ای جهان

نوشته شده توسط محمد صامتی

آبشار مارگون مرتفع‌ترین آبشار چشمه ای جهان و یکی از زیباترین آبشارهای ایران، در شهرستان سپیدان استان فارس، دهستان مارگون واقع شده است.

مسیر دسترسی به آبشار تا نزدیکی آبشار ماشین رو بوده و در ادامه مسیری آسان برای پیاده‌روی است. مسیر منتهی به آبشار که از مجاورت روستاهای اطراف می‌گذرد، در فصل زمستان برف گیر بوده و گاهی راه‌های ارتباطی کاملا قطع می‌شود. رسیدن به این آبشار از استان فارس، شهرستان سپیدان، منطقه مارگون یا از یاسوج، کاکان، منطقه مارگون میسر است. (ویکی‌پدیا)

آبشار مارگون با ۷۰ متر ارتفاع و ۱۰۰ متر عرض، در فصل گرم دمای آبی بیش از ۱۰ درجه نداشته و برخلاف بیشتر آبشارها، در قسمت اوج کوه رودخانه ای دیده نمی شود، بلکه در دل صخره‌های این آبشار بیش از چهل چشمه وجود دارد که آب از دل این چشمه‌ها بیرون ریخته و آبشار را شکل می دهند و در نهایت بصورت نهری به رودخانه کمهر می پیوندد و تا شهر سپیدان ادامه می یابد. گفتنی است، تعداد چشمه هایی که سرمنشاء این آبشار می باشند در تمام طول سال ثابت نیستند.

غنای گونه های گیاهی وجانوری اطراف آبشار سبب شده تا محیط پیرامون آن به عنوان یک منطقه حفاظت شده در سال ۱۳۷۸ در فهرست آثار ملی ثبت شود.

برای مشاهده تصاویر بیشتر آبشار مارگون به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 1018 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1400{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید