آبشار شلماش

نوشته شده توسط محمد صامتی

آبشار شلماش از مهم‌ترین آبشارهایی است که در سطح استان آذربایجان غربی و در ۱۵ کیلومتری جنوب شهر سردشت جاری است. آبشار شلماش با دره‌ای سرسبز در کنار جنگل‌های پراکنده، در نزدیکی شهر سردشت واقع شده و از شاخه‌های رودخانه زاب کوچک محسوب می‌شود.

در زبان کردی شلماش به معنی سنگ بزرگ بوده و به دلیل ارتفاع و سنگی بودن کوهی که آبشار از آن جاری می شود، نام آبشار شلماش بر روی آن گذاشته شده است.

آبشار شلماش که در واقع از سه آبشار تشکیل شده و در مجموع حدود ۵۰ متر ارتفاع دارد. این آبشار هم اکنون به صورت منطقه‌ای تفریحی درآمده که همه ساله به خصوص در فصل گرما هزاران نفر از مناطق مختلف و به خصوص از شهرهای کردنشین برای دیدن آن عازم سردشت می‌شوند. در فصل بهار این آبشار پرآب‌ترین روزهای خود را می‌گذراند. آب و هوای منطقه تا اواسط اردیبهشت هم سرد است ولی از اول خرداد ماه به بعد تا اواسط پاییز می‌تواند موقع مناسبی برای سفر به این منطقه باشد. مسیر سردشت به آبشار شلماش مسیر زیبا و پر درختی است. جاده مذکور آسفالته و مناسب بوده و تا آبشار مدت 20 دقیقه می‌باشد. (ویکی‌پدیا) گردشگران به محض رسیدن به محوطه آبشار می توانند نمایی از آن، بویژه آبشار اول را مشاهده کنند، اما برای اینکه از دو طبقه دیگر آن نیز بازدید کنند باید راهی دره‌ای سبز شده و با پشت سر گذاشتن پله هایی که برای این منظور تعبیه شده به تماشای دو طبقه دیگر آن بروند. با حضور در این منطقه می توان علاوه بر تماشای زیبایی های آبشار و چشم انداز های پیرامون آن، پیاده روی کوتاه ولی دل انگیزی را در میان جنگل و دره ای سرسبز تجربه کرد.

به دلیل پر مخاطب بودن منطقه و سفر هر روزه تعداد زیاد گردشگران به این آبشار سبب شده تا امکانات رفاهی مناسبی نظیر پارکینگ، سرویس بهداشتی، فروشگاه، رستوان و کبابی در محوطه ایجاد شود. همچنین برای اقامت در زمانی که به تماشای این آبشار زیبا سفر کرده اید می توان از هتل و مکان‌های اقامتی موجود در سردشت بهره بگیرید. رزرو هتل در ارومیه نیز می تواند یکی از گزینه ها برای اقامت باشد.البته کمپینگ در طبیعت هم می تواند برای شما لذت بخش باشد به شرطی که با شرایط کمپینگ آشنایی کامل داشته باشید.

برای مشاهده تصاویر بیشتر آبشار شلماش به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 1034 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1399{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید