آبشار لاتون

نوشته شده توسط محمد صامتی

آبشار لاتون در استان گیلان، ۱۵ کیلومتری جنوب شهرستان آستارا، شهر لوندویل روستای کوته کومه واقع شده است. ارتفاع تقریبی آبشار لاتون ۱۰۵ متر است که به لحاظ بلندی، مرتفع‌ترین آبشار ایران به حساب می‌آید.

علاوه بر آبشار اصلی، آبشاری دیگر در ۱۰ متری آن قرار دارد که ۶۵ متر ارتفاع دارد و سرریز آب آن نسبت به آبشار اصلی بیشتر و پر عرض تر است. در بالا دست آبشار بزرگ لاتون، سه حوض بزرگ طبیعی با سه آبشار ۱۰ متری وجود دارد که از زیبایی‌های بی‌نظیر و منحصربه‌فرد منطقه لاتون است. فاصله از روستای کوته کومه تا آبشار لاتون حدود ۶ کیلومتر است.

مسیر صعود آبشار لاتون بسیار زیبا است به طوری که در طول مسیر چشمه‌های فراوانی با آبی خنک و نوشیدنی دیده می‌شود و در در حاشیه مسیر یکی از زیباترین جنگل‌های متراکم بکر و دست‌نخورده گیلان با انبوهی از درختان آلو، به، گلابی، گردو، فندق و سیب وحشی وجود دارد که در ۹ ماه از سال سرسبزی و زیبایی خود را حفظ می‌کند. از تنوع جانوری اطراف آبشار نیز می‌توان به گرگ، گراز، خرس (نادر)، جوجه تیغی، اسب‌ و گاو اشاره کرد. انتهای مسیر نیز دارای پرتگاه‌هایی خطرناک و مرگبار است.

این آبشار از دامنه‌های شرق کوه اسپیناس یا اسپینه سرچشمه گرفته و به رودخانه لوندویل، با طول ۱۷ کیلومتر، سرازیر می‌شود و در آخر وارد دریای کاسپین می‌شود.

بهترین فصل سفر به آبشار لاتون اوایل بهار یا اواخر زمستان است که آب و هوای منطقه معتدل بوده و رطوبت کمتر اذیتتان خواهد کرد. با این حال، توصیه می کنیم این مسیر را حتما با یک گروه حرفه ای طبیعت‌گردی یا کوهنوردی طی کنید تا دچار مشکلات پیش بینی نشده نشوید. گفتنی است، در نزدیکی آبشار لاتون پارکینگ، بوفه، سرویس بهداشتی، آبگرم معدنی و اتاق های کرایه‌ای هم وجود دارد که می توانید از آنها برای یک اقامت کوتاه استفاده کنید.

برای مشاهده تصاویر بیشتر آبشار لاتون به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 995 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1394{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید