آبشار زرد لیمه

نوشته شده توسط محمد صامتی

آبشار زرد لیمه یا آبشار بوئینه در دره‌ای طویل در منطقه دیناران شهرستان اردل، استان چهار محال وبختیاری و در انتهای دره‌ای به نام زرد لیمه قرار گرفته. این آبشار یکی از سرچشمه های رودخانه کارون است که با اضافه شدن به آب رودخانه بازفت و حرکت در دره های عمیق منطقه، مناظری شگفت انگیز را به وجود آورده است.

در زبان ایلیاتی، زرد به معنای بلندی و لیمه به معنای پایین دست است و بنابراین می‌توان نام آن را به معنی آبی که از بالادست به پایین دست فرو می‌ریزد، دانست. همچنین این آبشار در مسیر کوچ عشایر منطقه نیز قرار دارد، به طوری که پایین دست آبشار به عنوان یک ناحیه گرمسیری و بالا دست آبشار به عنوان یک ناحیه سردسیری برای این عشایر به حساب می‌آیند. این نکته در هنگام رفتن به سمت آبشار به شما کمک می‌کند، زیرا اثر پاکوب‌های باقی مانده روی زمین می‌تواند مسیر را به شما نشان دهد.

آبشار زرد لیمه با ارتفاعی در حدود ۴۰ متر و عرض تاج ۶۵ متر یکی از عریض‌ترین آبشارهای ایران است. همچنین این آبشار در یکی از صعب العبورترین مناطق طبیعی قرار گرفته، به گونه‌ای که برای رسیدن به این آبشار زیبا باید ساعت‌ها پیاده‌روی و کوه نوردی انجام دهید.

برای رسیدن به آبشار زرد لیمه باید به سمت جاده دشت آلیکوه بروید و از روستای کاج عبور کنید و پس از این که به روستای رستم آباد رسیدید، مسیری به سمت جنوب بپیمایید. پس اگر عزم سفر به سمت این آبشار را کرده‌اید، لازم است بدانید که حدود ۱۵ الی ۲۰ کیلومتری در یک منطقه جنگلی باید پیاده بروید. این به این معنا است که مسیر رفت به این آبشار احتمالا در حدود ۷ ساعت زمان خواهد برد و با توجه به طولانی بودن مسیر، شما مجبور هستید یک شب را در دل طبیعت سپری کنید، پس لازم است که چادر و وسایل خواب به همراه داشته باشید. همچنین خوراکی و نوشیدنی به مقدار لازم با خود به همراه داشته باشید.

تا حد امکان با چند نفر از عاشقان طبیعت‌گردی گروه تشکیل داده و به سمت این آبشار زیبا بروید. البته اگر بتوانید یک نفر از بومیان منطقه را که مسیر را می شناسد و حاضر به همراهی شما است، پیدا کنید دیگر نور علی نور می‌شود!

برای مشاهده تصاویر بیشتر آبشار زرد لیمه به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 1077 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1391{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید