آبشار کبودوال گلستان

نوشته شده توسط مریم نیری

آبشار کبودوال گلستان یکی از معروف‌ترین آبشارهای این استان و تنها آبشار خزه‌ای ایران است که در ۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان علی آباد کتول، واقع شده.

آبشار کبودوال گلستان در عمق دره‌ای انبوه از جنگل و دامنه کوه هارون با ارتفاع ۱۷۸۰ متر واقع شده است. آب رودخانه آبشار از دامنه شمالی کوه هارون سرچشمه می گيرد و با عبور از میان جنگل به دهانه آبشار وارد می‌شود. سرچشمه آبشار، به ارتفاع حدود ۳۰ متر بالاتر از آبشار خزه ای کبودوال واقع شده است. همچنین ارتفاع این آبشار ۱۲ متر، عمق حوضچه ۲ متر و وسعت منطقه قابل استفاده گردشگری آن ۵۵۰ متر است.

از پارک جنگلی تا محل آبشار کبودوال در مسیری سنگ‌فرش و پلکانی حدود ۲۰ دقیقه پیاده‌روی زمان می‌برد. در این مسیر حدود ۳۲۰ پله سنگی و حدود ۱۷۰ متر ارتفاع تا سرچشمه آبشار طی خواهد شد. مسیر پیاده‌روی در کنار رودخانه، پوشش جنگلی انبوه، شنیدن صدای دلنواز پرندگان و تماشای حوضچه‌های کوچک و بزرگ تجربه طبیعت گردی ارزشمندی را به دنبال خواهد داشت. این منطقه از معتدل ترین مناطق ایران به شمار می رود و در همه فصول سال زیبایی‌های خاص خود را دارد اما در بهار و تابستان به دلیل طبیعت سرسبز و آب و هوای معتدل گردشگران بیشتری را به سمت خود جذب می کند.

این پارک جنگلی با تنوع و تراکم پوشش گیاهی یکی از زیستگاه های گیاهی با ارزش به حساب می آید. امکانات رفاهی در منطقه آبشار کبودوال شامل سنگ فرش بودن مسیر دسترسی به آبشار و امکان پیاده روی راحت، وجود آلاچیق و سکوی استراحت، پل سنگی، نرده‌های بتونی و دیواره سنگی جهت بهبود دسترسی به آبشار، پارکینگ مناسب در ابتدای مسیر جنگلی، نمازخانه، سرویس های بهداشتی و.... می باشد.  برای تماشای این آبشار استفاده از کفش مناسب پیاده روی و به همراه داشتن یک دست لباس اضافه، تنقلات سبک، کمی پول نقد و به خصوص دوربین عکاسی گردش شما را مناسب تر می کند. گفتنی است استان گلستان به سبب داشتن حدود ۶۰ آبشار کوچک و بزرگ از جمله آبشار شیرآباد، لوه، کبودوال، گلستان، باران کوه، زیارت، دوآب، شادان و... به سرزمین آبشاران معروف است.

برای مشاهده تصاویر بیشتر آبشار کبودوال گلستان به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 1042 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1387{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید