خانه تراس وال

نوشته شده توسط زهرا صامتی

دانشجویان مدرن معماری این طور آموخته اند که "زمینه طرح" عامل مشخصه زیبایی شناختی مهمی در طراحی بوده و اکثر ساختمان های مدرن می خواهند که با محیط پیرامونشان سازگار باشند؛ اما اگر زمینه طراحی، یک محیط آشفته غیر مطبوع در منطقه سوروکاوا از حومه شهر توکیو ژاپن باشد چه باید کرد؟ چگونه یک معمار وظیفه شناس به طور دلسوزانه ای به چیزی که از آن متنفر است پاسخ می دهد؟

توکیو پایتخت کشور ژاپن، در شرق جزیره هونشوی ژاپن واقع شده و یکی از استان های 47 گانه ژاپن به شمار می آید. توکیو در ابتدا یک دهکده ماهیگیری کوچک به نام ادو بود. در دوره های بعد ادو رفته ‌رفته به شهری بزرگ تبدیل گشت، به گونه ای که در قرن 18 میلادی به یکی از بزرگ ترین شهرهای جهان تبدیل شد. توکیو پس از نیویورک و لندن عنوان بزرگ ‌ترین پایتخت صنعتی جهان را به دست آورده است. در سال 2010 میلادی، منطقه شهری توکیو که شامل توکیو و استان های مجاور آن می شود، با جمعیت 36 میلیون و 669 هزار نفر پرجمعیت ترین منطقه شهری در جهان بود. همچنین توکیو عنوان بزرگترین اقتصاد شهری جهان را دارا می باشد. توکیو همچنین از نظر داشتن فضای سبز بسیار غنی است، به طوری که پارک های طبیعی 36.3 درصد مساحت کل توکیو را تشکیل می دهند.

و اما در مورد یوشیدا و فیندلی (kathryn findlay)، و پاسخ آنها به سوالی که در اول طرح شد. پاسخ این سوال با نادیده انگاشتن این محیط و بدین وسیله ارائه نظریه ای خاموش در مورد آن می باشد. خانه تراس وال، خانه ای منفرد است که در سایتی کوچک درست مانند همسایگانش به زور جای داده شده است، اما از آنجایی که همسایگان محصول صنعت ساختمان سازی هستند که بیشتر به تولید و سوددهی اهمیت می دهد تا نور و فضا؛ خانه تراس وال قطعا یک اثر معماری محسوب می شود. تنها چیزهایی از محیط پیرامون که این ساختمان با آن ها در ارتباطی مثبت است، آسمانی در بالا و تپه هایی در دوردست ها می باشند.

این ساختمان یک خانه ارگانیک سازگار با طبیعت است. در ضمن خانه تراس وال به بیرون پشت کرده است تا ساکنینش را از محیط شهری بالقوه خطرناک محافظت کند. سه تراز اصلی در این بنا وجود دارد؛ اتاق خواب ها در نیم طبقه زیرزمین، فضاهای اصلی نشیمن و زندگی روزمره در طبقه همکف بالا آمده و باغچه ای در طبقه بالا. نکته اساسی کل طرح این است که فضا به طور مستمر از اتاقی به اتاق دیگر، از ترازی به تراز دیگر و از داخل به خارج ادامه دارد.

مشاهده 2648 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}774{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید