خانه های ام روپنهورن

نوشته شده توسط زهرا صامتی

دو خانه با قاب فلزی در ام روپنهورن در شارلوتنبرگ برلین آلمان، توسط برادران لوکارت ساخته شد که با ویلاهای لوکوربوزیه به عنوان بیان های واضحی از زیباشناسی مدرن رقابت می کرد.

هر دو طرح، مکعب های سفید ساده ای هستند که یکی به موازات جاده و دیگری عمود بر آن می باشد اما هر دوی آنها، گزینه هایی از زمینه ای واحد می باشند و می توانند با یکدیگر بررسی شوند. آن ها تا حدی یادآور مدلی از خانه سیتروهان هستند که لوکوربوزیه در ویسنهوف سیدلانگ در 1927 طراحی کرد اما بطور موشکافانه تری با سایت خود پیوند خورده اند؛ سایتی که شیب آن از جاده شروع شده و تا لبه ی جنگل بالا می آید.

کندن ساختمان در داخل زمین می توانست خلوص این مکعب های سفید را حفظ کند. طرح خانه، این مشکل را با خلق یک تراز زمین مصنوعی در شکل یک تراس سنگ فرش شده که از بالای شیب جلو آمده است حل می کند. کاربری های خدماتی مانند آشپزخانه، اتاق راننده و انبار ها و پارکینگ در زیر تراس جمع شده اند و تقریبا تمامی طبقه اول در تراز تراس، توسط یک نشیمن بزرگ منفرد اشغال شده است.

اتاق خواب ها در طبقه بالایی هستند و باغچه ای  در بالای سقف مسطح وجود دارد که به عنوان یک اتاق بیرونی  توسط یک آلاچیق و کتیبه شناوری که از لوکوربوزیه الهام گرفته است، تعریف می شود. هر دو خانه دارای قاب های فلزی سبک و شبکه ستون های یکسانی می باشند که مکعب طرح را بصورت طولی به دو قسمت نامساوی تقسیم می کنند؛ یک ناحیه نشیمن و یک ناحیه خدمات و سیرکولاسیون. خانه ها از نظر فضایی، ساده، خردگرا و بدون هیچ یک از خصوصیات پویا و تندیس مانند ویلاهای لوکوربوزیه هستند؛ اما این امر بیش از تمریناتی تکنیکی در ساخت بنا می باشد.

مشاهده 2740 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}757{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید