خانه رز سایلدر

نوشته شده توسط محمد صامتی

جایزه معماری برجسته سرجان سولمان، که به خانه رز سایدلر در سال 1951 تعلق گرفت، نشان دهنده پذیرش مدرنیسم باهاوس در معماری استرالیا بود.

این خانه از هر جهت، یک کالای وارداتی خارجی بود. سایدلر زیر نظر والتر گروپیوس آموزش معماری دیده بود. طرح خانه رز سایدلر، یک مکعب نمونه از استاد بروئر است که از زمین رشد کرده و به اطراف کنسول شده است؛ خانه دارای پلان U شکل، همراه با اتاق خواب هایی در یک بال و فضاهای نشیمن، در بال دیگر می باشد که توسط یک فضای خانوادگی چند منظوره و تراسی باز از یکدیگر جدا شده اند؛ تراسی که بیشتر شبیه قسمتی از مکعب کلی طرح می باشد و بیشتر مانند یک اتاق به نظر می رسد.

یکی از نکته های جالب این خانه؛ ارتباط میان خانه و زمین آن می باشد. یک شیب تند رو به شمال، که دید های وسیعی بر فراز دره جنگلی دارد، کنده شده و با دیوارهای حائلی از سنگ طبیعی که مانند لنگرهایی ساختمان را به زمین اطراف آن پیوند می دهند، حفاظت شده است. مکعب اصلی ساختمان، بر روی این سکو با ارتفاع یک طبقه روی زمین قرار می گیرد و دارای یک پارکینگ، یک اتاق کار و هال ورودی کوچکی است که در پای طرح کنده کاری شده است. در داخل خانه وسیله مورد علاقه بروئر قرار دارد؛ یک شومینه سنگی مستقل همراه با دودکش که نشیمن و ناهارخوری را از یکدیگر جدا می کند.

سایدلر زبان اولیه معماری را از بروئر آموخت اما از اشتباهات استادش نیز پند گرفت. هری سایلدر با طرح این خانه اروپایی-آمریکایی ممتاز، تبدیل به یکی از مهم ترین معماران استرالیا شد و بعدها آسمان خراش های برجسته ای را در این کشور طراحی کرد.

مشاهده 3480 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}756{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید