خانه موبیس- برکل و همسرش

نوشته شده توسط زهرا صامتی

اصول کلی طرح نواری موبیس، معمولا با یک دور پیچاندن یک تکه کاغذ باریک به دور خود و رساندن لبه های آن به یکدیگر توصیف می شود؛ این کاغذ دیگر دو وجه نداشته و فقط یک سمت دارد و تبدیل به یک فرم سه بعدی پیچیده و معماگونه بدون قسمت های مشخص بیرونی و درونی می گردد.

خانه موبیس در ابتدا به هیچ وجه شبیه این باریکه مخصوص موبیس نیست. مگر در اینکه نواری می باشد که مسطح شده و چین و چروک خورده و سپس مجددا از دو سمت کشیده شده است. نیروی جاذبه زمین که از شرایط اولیه وجود هر ساختمان است، تمامی ایده باریکه اقامتی مخصوص موبیس را به مسئله ای دشوار تبدیل می کند. در هر حال معمارانی بنام بن ون برکل و کرولاین باس سیمای کلی این حجم را اشتباه گرفته و طراحی را شکل گرفته بر پایه فرمی متفاوت بنام شکل تیوپی قفل شده دوبل توصیف کردند.

کارفرمایان این طرح، همسرانی هستند که هر دو در داخل خانه اما به صورت مجزا کار می کنند و یکدیگر را فقط در اوقات خاصی از روز می بینند و از آنجایی که دو نفر با فعالیت های متفاوت در آن وجود دارند، باید دو مسیر ممکن وجود داشته باشد و از این رو به صورت حلقه قفل شده دوبل مطرح می شود.

تفسیر پلان ها دشوار است ولی یک مسیر دسترسی به سهولت قابل تشخیص است. شکل موبیس به عناصر محصور کننده  فضا نیز مانند خود فضاها اعمال شده است. نوارهای سخت بتنی و شیشه ای، تاخورده و دور یکدیگر پیچیده اند تا فضاهایی درهم پیچیده و پیوسته با یکدیگر با دیدهای متعددی از میان خود، از پایین، از فراز و از مقابل ایجاد کنند.

چیزی به عنوان پنجره های متداول وجود نداشته و فقط دیوارهایی شیشه ای وجود دارند تا فضا ها همان قدر که با یکدیگر ارتباط دارند با محیط اطراف نیز مرتبط باشند. خانه موبیس در اوترخت هلند و در سال 1998 ساخته شد و لازم بذکر است برای ساخت بنایی مانند خانه موبیس باید همکاری گروهی خوبی با اعضای دیگر تیم ساختمان سازی داشت.

مشاهده 4132 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}738{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید