خانه بافیل

نوشته شده توسط زهرا صامتی

معمار کاتالونیانی به نام ریکاردو بافیل از نگاهی درست هیچ گاه یک مدرنیست نبوده است؛ حتی در پروژه های ابتدایی او در دهه 1960، جستجوی او به دنبال یک پیچیدگی جدید، خصوصا علاقه ای خاص به خوشه هایی از مکعب های بند بند آشکار است.

ریکاردو بافیل در سال 1939 در بارسلونا اسپانیا بدنیا آمد. او پس از فارغ التحصیل شدن از دانشکده معماری ژنو، به جمع آوری گروهی از معماران، مهندسان، جامعه شناسان و فیلسوفان پرداخت و کارگاهی معماری برپا کرد. خانه تعطیلات واقع در مونتراس که بافیل برای خانواده ی خود در سال 1973 طراحی کرد، در نقطه ای محوری از دوران نوسان سبک ها بنا شده است؛ طرح هم مکعبی است و هم کلاسیک و روش ترکیب بندی یکی از پروژه هایش را با نمادگرایی در مقیاس کوچکتر در طرح های شهری بعدی ترکیب کرده است.

سایت این پروژه یک خانه رعیتی تخریب شده در تپه هایی جنگلی در نزدیکی کاستا براوا قرار داشت که در منطقه ساحلی شمال شرقی کاتالونیا، اسپانیا (مونتراس) و مرز فرانسه می باشد. خود این ساختمان که مانند معبدی بر روی سکویی سنگ فرش شده و مستطیلی شکل قرار گرفته است؛ خانه ای نه برای یک نفر یا یک زوج، بلکه سه طبقه  اصلی در انتهای شرقی، مخصوص خانواده ای پرجمعیت است.

بلوک سه طبقه اصلی در انتهای شرقی، مخصوص پدربزرگان و مادربزرگان است؛ درحالی که فرزندان و نوه ها در ردیفی از بلوک های مجزا شبیه خانه های کوچکی که به سمت غرب ادامه دارند جای گرفته اند. در بین این فضاها یک استخر شنا طراحی شده است که از ناهارخوری دید دارد و محل ملاقاتی برای کل فامیل و با همان ایده ی میدان عمومی شهر ولی در مقیاس شهرسازی کوچکتری می باشد.

به همین ترتیب خانه بافیل بیشتر شبیه هتلی کوچک یا روستای مخصوص تعطیلات است؛ به جز این نکته که سوئیت های شخصی، نه به صورت کلبه، بلکه به صورت مکعب هایی آجری ساخته شده اند. مجموعا پنج سوئیت وجود دارد.

روش طراحی به سبک هنرهای زیبا یا بوزار (Beaux Arts) که بافیل به دنبال آن بود به وضوح در خانه مونتراس دیده نمی شود؛ با این حال در جزئیات ساختمانی این خانه، مانند پله های خارجی قرینه و ورودی های خانه که در کنار درختان سرو قرار گرفته اند، این روش طراحی از پیش خبر داده شده است.

شاید این خانه های کوچک با دیواهایی بدون پنجره و درگاه های ورودی باریک و بلند، به صورت مقبره هایی در این طرح دیده شده اند.

مشاهده 2830 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}733{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید