تراس تابستانی

نوشته شده توسط محمد صامتی

پروژه تراس تابستانی در سال 2009-2010 توسط گروه معماری زابر (za bor architects) در شهر مسکو، پایتخت روسیه طراحی شد. این پروژه در فضایی به مساحت 43 مترمربع اجرا گردید و در مسابقه معماری برگزار شده توسط شهرداری مسکو، با موضوع "احیاء فضا" موفق به دریافت جایزه شده است.

موضوع مسابقه بدین صورت بود که صاحبان خانه ها و ویلاهای مسکونی شهر مسکو بایستی با مشاوره یک گروه معماری، طرحی را برای تغییر در نما و احیاء فضاهای بیرونی به شهرداری مسکو ارائه دهند و در صورت تایید، طرح مورد نظر را اجرا کنند.

نکته جالب در این مسابقه این است که، شهرداری مسکو کلیه هزینه های طراحی و اجرای فضاهای مورد نظر را بر عهده گرفته است تا با یک سیستم تشویقی و سازماندهی شده، سیمای شهری را تغییر داده و الگوهای جدید معماری را در سطح شهر پیاده سازد. طراحان تراس تابستانی، از ورق های پلی کربنات رنگی بر روی یک اسکلت ساخته شده از فولاد و آلومینیوم برای این منظور استفاده کرده اند.

در ایجاد تنوع رنگی و زاویه بندی قطعات بسیار دقت شده است. این طرح، ارتباط مناسبی را مابین کلبه و فضای اطراف ایجاد کرده است. رنگ سبز نمادی از فصل های بهار و تابستان و رنگ های زرد و قرمز نیز نمادی از فصل زمستان است. دیوار آجری در این تراس با رنگ خاکستری پوشیده شده است تا هماهنگی مناسبی را در حجم تراس ایجاد کند. کف این تراس با تخته چوب های محلی مفروش شده است و درون این فضا از کاج های اروپایی و مبلمان غذاخوری سفید رنگ استفاده شده است.

مشاهده 1741 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}702{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید