خانه انیس

نوشته شده توسط محمد صامتی

این ساختمان بتنی متواضع، واسطه ای برای خلق معماری متعالی بود اما در طول دهه 1920، لوید رایت شخصا عقیده اش را بر روی این طرح به عنوان تکنولوژی ساخت آینده بنیان نهاد.

Frank Lloyd Wright تصوری از یک معماری زمینی قوی داشت که برخاسته از زمین سنگ فرش شده و حجاری شده و در فرم های زیگورات و هرم بود. کار با مصالح پر هزینه بود اما بلوک های بتنی می توانستند استاندارد شده و تولید انبوه شوند و یک بلوک تزیین شده، کمی گران تر از یک بلوک ساده تمام می شد.

سایت نیم جریبی این پروژه شامل کمربندی با پیچ تند، در خیابان گلن داور است که به دامنه کوههای سانتامونیکا ایالت کالیفرنیا آمریکا ختم می شود. این سایت محل مناسبی برای دیدن شهر و نیز منظره ای خوب از شهر محسوب می شود.

همه چیز از بلوک های بتنی 40 سانتی متری مربعی شکل، ساخته شده است، چه به صورت ساده و چه تزیین شده با الگوهای برجسته نامتقارن از قفل و بست های عناصر مربعی شکل.

دیوارهای حائل یا خاکریزهای پایین دست، در حقیقت یک سازه مجزا می باشند که برای ایجاد یک سکوی مسطح برای خانه، به خوبی پر و تقویت شده اند. خانه انیس دارای پلانی کشیده و بند بند است که بندهایش توسط ستون فقراتی به شکل ایوان سرپوشیده محصور به طول 35 متر مشرف به باغ باریک قسمت شمالی، به یکدیگر متصل شده اند.

اتاق اصلی همان ناهارخوری می باشد که فضایی رسمی در سمت جنوب می باشد تا بتواند از مزیت بهترین دیدها بر شهر برخوردار شود. این طرح از نظر تاریخی، مهم ترین نمونه وسعت نظر و عمق تفکر رایت می باشد که از یک الگوی بلوک 40 سانتی متری تا یک دید و منظر شهری کامل را در بر می گیرد.

مشاهده 3125 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}690{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید