خانه مبلمان

شیگرو بن غالبا با ساختمان های لایه ای خود شناخته می شود؛ مانند پاویون ژاپن در نمایشگاه بین المللی هانوفر در سال 2000 که سازه اصلی آن یک پوسته ی مشبک انحنا دار از لوله های نازک بود. او خانه های دیگر لایه ای،یک گالری هنری لایه ای و حتی یک کلیسای لایه ای را طراحی کرده است.

ایده ی اولیه خانه مبلمان از ساختمان های لایه ای او نشأت می گیرد. این بنا در یاماناشی ژاپن ساخته شد. بن در سال 1991 پاویلیون (نمایشگاه) مستقل کوچکی را به عنوان کتابخانه ی یکی شاعر طراحی کرد که قاب سازه ای آن شبکه ای لوله های نازکی بود که با کابل های فولادی مهار شده بودند؛ قفسه های کتاب مستقل از قاب سازه ای بودند اما عایق بندی و هوابندی شده بودند تا دیوارهای خارجی ساختمان را شکل دهند.

بن تشخیص داد که عناصر عمودی این قاب زائد هستند و سقف می تواند با تغییرات اندکی بوسیله این قفسه های کتاب نگه داشته شوند. خانه مبلمان اولیه، یک ترکیب بندی مینی مالیست با پلانی شبیه نقاشی های موندریان در یک قاب مربعی شکل است. تمامی پیش نیازهای فضایی اولیه برای یک خانه ژاپنی یک خوابه لوکس فراهم بود که همراه با یک اتاق تاتامی و تراسی با دید به کوه فوجی در دوردست، طراحی شده و میان یک سقف مسطح و یک کف مسطح، فشرده شده و با واحدهای انباری تقسیم بندی شده بود.

ایده استفاده از واحدهای انباری برای تقسیم فضا، فکری جدید نیست. اینجا هیچ دیواری با مصالح بنایی به طور عادی دیده نمی شود و تمامی جدا کننده ها به صورت گنجه یا قفسه های کتاب هستند. درهای کشویی شیشه ای سرتاسری از کف تا سقف، حصار بیرونی ساختمان را تعریف می کنند؛ میان نشیمن و تراس، درها می توانند به صورت کشویی باز شوند تا به طور کامل محو گردند. اما همه چیز آن طور که به نظر می رسد نمی باشند؛ واحدهای داخلی برای داشتن تداوم سازه ای به یکدیگر پیچ شده اند.

بزرگترین مزیت کانسپت مبلمان این است که هر واحدی می تواند تنها توسط یک نفر در سایت جابجا شود. این نوع طراحی، بیشتر یک روش جدید تفکر است تا یک تکنولوژی جدید،مرزهای میان سازه و مبلمان چه به صورت موقت و چه ثابت مجددا طراحی شده اند. از آن زمان به بعد خانه های مبلمان متعدد دیگری نیز طراحی شده اند که یکی از آن ها مدلی دو طبقه از این گونه ساختمان هاست که قطعات سودمند جدیدی را مانند گنجه تهویه هوا و پلکانی که به عنوان انبار نیز کاربرد دارد به این سیستم اضافه می کند.

مشاهده 2850 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}563{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید