ویلا شادن

لوکوربوزیه مسئول طراحی چهار ساختمان در احمد آباد هند شد که شامل دو خانه، یک موزه و ساختمان انجمن کارخانه داران بود.

ویلا شادن در ابتدا مخصوص دبیر انجمن کارخانه داران طراحی شده بود ولی طرح به کارخانه دار دیگری به نام سری شیاموبهای شادن فروخته شد. ویلا شادن فرمی متهورانه و پرخاشگر دارد؛ دیوارهای بتنی وسیع حفره دار رو به شمال همراه با پنجره های عظیم رو به جنوب که هم آفتاب گیر و هم بادگیر می باشند و یک سایبان سقفی در فرم یک صفحه بتنی کنسول شده ی مسطح ضخیم که دارای گشودگی های گردی در داخل خود می باشد.

اگر ویلا ساووی لوکوربوزیه برای جذب نور خورشید طراحی شده بود، ویلا شادن او برای نرسیدن آفتاب و جذب کوچکترین نسیم اطراف طراحی شده است. چیدمان داخلی ویلا شادن به طور غیر قابل توصیفی پیچیده است اما عملکردهای کل ساختمان شامل یک ناهارخوری و نشیمن بزرگ در طبقه همکف، یک سوئیت میهمان و اتاق مطالعه در طبقه اول و دو اتاق خواب در طبقه دوم می باشد.

بزرگترین حجم در کل خانه، یک ایوان سه طبقه یا باغچه معلق است که از طبقه دوم تا بالای طاق سایبان ساختمان کشیده شده است. کل این فضای ایوانی چند طبقه شبیه یک محوطه بازی هیجان انگیز و بدون عملکرد می باشد تا جایی که به یاد می آوریم که خوابیدن روی سقف در این ناحیه از هند امری طبیعی محسوب می شود. و همچنین قسمت خدمه در ویلا شادن در یک بلوک یک طبقه مجزا که شامل آشپزخانه نیز می باشد قرار گرفته است.

مشاهده 5011 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}508{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید