خانه های محوطه ای ال پابلو ریبرا

نوشته شده توسط محمد صامتی

شیندلر پس از موفقیت در ساخت خانه ی خود به سال 1922 در کینگز رُود، خانه و آپارتمان های متعددی را در کالیفرنیای آمریکا طراحی کرد.

خانه ی پابلو ریبرا در لاخولا (1925) به عنوان خانه ای برای تعطیلات و فقط برای اقامت موقت طراحی شده بود؛ اما در این جا برای کمک به ایجاد گونه ای جدید از پلان خانه های محوطه ای و خصوصاً مشارکت آن در تعریف ایده اولیه اتاق های بیرونی می باشد.

این طرح دارای 12 خانه یک طبقه ی یکسان با پلان U شکل می باشد که با توانایی بسیار طراحی شده و چنان آرایش یافته اند تا فضاها کاملاً خصوصی باشند. واحدهای اقامتی مانند خانه کینگز رود، به گونه ای طراحی شده اند تا امکان زندگی در بیرون را نیز فراهم آورند. اتاق نشیمن در مرکز پلان که برای خواب نیز استفاده می شود، دارای پانل های تمام شیشه ای و کشویی می باشد که می توانند به طور سرتاسری به سمت حیاط باز شوند و بدین ترتیب فضای زندگی را تا بیرون از خانه گسترش دهند

پلکانی بیرون از حیاط وجود دارد که به تراس سقفی که فضای زندگی دیگری در بیرون از خانه می باشد، دسترسی ایجاد کرده است؛ تراسی مجهز به یک آتشدان و دیواره های جان پناه و نیز یک سایه بان چوبی در سقف که تا حدی تراس را محصور کرده اند. اتاق خواب و بیرون زدگی ساختمان هر کدام در یک سمت پلان دارای درهای شیشه ای به سمت حیاط بیرونی می باشند؛ تنها پنجره های حمام و پنجره ی بالای درب آشپزخانه در تراز بالاتری قرار گرفته اند تا نور کمتری را به داخل هدایت کنند.

شیندلر از سیستم آشنای قاب سازه ای صلب دارای مدول (پیمون) استفاده نمود (تمامی اندازه ها بر مبنای مدول 100 میلی متری و یا همان 4 اینچی بنا شده اند) و تکنیک جدیدی از ساختمان سازی ارائه کرد. سیستم صفحات شیب دار که صفحات بتنی آن، پانل های پیش ساخته ای بودند که به صورت شیبدار در محل قرار می گرفتند (همان سیستمی که او در خانه ی کینگز رُود استفاده کرده بود) و نیازمند زمینی تخت بود. این جا در سایتی با شیب ملایم، وی از سیستم اجرای صفحات بتنی استفاده کرد که در آن از یک شبکه ی اسکلت سازه ای و از الوارهای 400 میلی متری به عنوان قالب بندی استفاده می شد.

این قالب به صورت افقی با بست هایی محکم می شد که می توانستند توسط نیروی کار غیر متخصص نگه داشته شوند (عامل مهم در پایین نگه داشتن هزینه ها در مقایسه با سازه های چوبی). محصول این روش ساخت و ساز، دیوارهایی از بتن نمایان (بتن اکسپوز) به همراه دیگر عناصر چوبی در سازه بود که خطوط افقی مشهودی را در عناصر اصلی سازه ای ایجاد می کردند.

مشاهده 2094 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}474{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید