كاخ شهرداری تبریز

کاخ شهرداری تبریز یکی از بناهای زیبا، مستحکم و دیدنی شهر تبریز استان آذربایجان شرقی است که در سال 1314 خورشیدی و به دستور رضاشاه پهلوی در محل گورستان متروک و مخروبه کوی نوبر با نظارت مهندسان آلمانی و در زمان ریاست شهرداری حاج ارفع الملک جلیلی بنا شد.

کاخ شهرداری تبریز از ابتدای احداث تا حال، به عنوان ساختمان شهرداری شهر تبریز مورد استفاده قرار گرفته و امروزه با تقسیم شهر تبریز به ده منطقه، این بنا به عنوان شهرداری مرکزی شهر تبریز محسوب می شود. البته امروزه نیز، اکثر امور عمرانی و اداری شهرداری تبریز در این تالار و عمارت متمرکز شده است. عمارت شهرداري تبريز داراي 9600 متر مربع زيربنا بوده كه بين سالهاي 1314 تا 1318 خورشيدي در زمان شهردار وقت تبريز، ارفع الملك جليلي به مبلغ 2/500/000 ريال ساخته شده است.

كاخ شهرداري تبريز در سال 1386 هجري خورشيدي، به مناسبت بزرگداشت يكصدمين سال تاسيس اولين انجمن شهر و بلديه ايران در تبريز، به نخستين موزه شهر و شهرداري های كشور تبديل و مورد بهرهبرداری قرار گرفت. در حال حاضر نيز علاوه بر نخستين موزه شهر و شهرداری های كشور، شورای اسلامی شهر تبريز نيز در بخشی از ساختمان مذكور مستقر بوده و جلسات رسمی شورا در محل آمفی تئاتر موجود در ساختمان تشكيل می شود. شهردار كلان شهر تبريز نيز برخي از ملاقاتهای رسمی، ديپلماتيك را با مقامات عالی رتبه در محل كاخ مذكور انجام می دهد.

کاخ شهرداری تبریز دارای یک برج ساعت چهار صفحه ای به ارتفاع 30.5 متر است که با طنین موزون زنگ هایش، هر 15 دقیقه یکبار، گذشت زمان را به گوش مردم تبریز می رساند.


نمای خارجی این بنا از سنگ تراشیده شده می باشد و نقشه ساختمان شبیه به طرح یک عقاب در حال پرواز می باشد که با نمونه ساختمان های کشور آلمان، قبل از جنگ جهانی دوم مطابقت دارد.


کاخ شهرداری تبریز در مرکزی ترین نقطه شهر تبریز و در میدان شهرداری (ساعت) این شهر واقع شده. مردم تبریز به این میدان «ساحات قاباغی» (جلوی ساعت) می‌گویند. این میدان در تقاطع خیابان های ارتش جنوبی و امام خمینی قرار دارد. وجه تسمیه این میدان به سبب شهرت ساعت تعبیه شده بر روی عمارت شهرداری است. این میدان تا سال 1324 چهارراه بود. در زمان حکومت ملی آذربایجان میدان آن ساخته شد و تندیس نیم تنه باقرخان، سالار ملی در آنجا نصب شد. پس از سقوط حکومت ملی این تندیس برداشته شد و مجسمه محمدرضاشاه را در آن جا قرار دادند. این میدان از میادین اصلی شهر تبریز به شمار می رود.

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}787{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید