قلعه ملک بهمن

نوشته شده توسط محمد صامتی

قلعه ملک بهمن از قلعه‌های عظیم البرز و ایران است که در ۹۶ کیلومتری جاده هراز، بخش لاریجان شهرستان آمل استان مازندران و مشرف به روستای شاهاندشت و در ۶۵ کیلومتری جنوب آمل قرار دارد.

قدمت این قلعه قدیمی به دوران پیش از اسلام بر می‌گردد. تاریخ راوی آن است که قلعه ملک بهمن به حاکمان پادوسبانیان تعلق داشته که به رویان، نور، کجور و رستمدار حکومت می‌کردند. از روی بنا و کنار آن آبشار شاهاندشت به پایین می‌‌ریزد. بنای بیرونی و بسیار مستحکم این قلعه در برابر حوادث طبیعی از جمله زلزله‌های منطقه‌ لاریجان تا به حال به خوبی مقاومت کرده است. در بالای قلعه برج‌هائی وجود دارد که احتمالاً برای دیده‌بانی طراحی شده‌اند، پله‌هایی در آنجاست که شما را به روی این برج‌ها می‌برد. اگر از کنار به این پله‌ها نگاه کنید روی آنها را حجم زیادی خاک پوشانده است. نکته مهم این است که ارتفاع هر کدام از این پله‌ها بیش از ۵۰ سانتیمتر است. بنابراین احتمالا، مردانی بلند قامت به اینجا رفت وآمد می‌کردند. در اطراف قلعه هیچ راه ورودی وجود ندارد، تنها راه ورود آن زیر زمینی بوده که امروزه مسدود است. کوهنوردان می‌توانند با تجهیزات و رعایت موراد ایمنی از دیواره جنوبی قلعه به داخل آن صعود کنند.

درون بنای قلعه بر اثر گذشت زمان و کاوش‌های جویندگان گنج تقریبا ویران شده. تنها دیواره‌های اطراف قلعه، تعدادی اتاق کنار آبشار، مدخل راه ورودی، چند پله بلند و برج‌های بالای قلعه سالم مانده‌اند. برج دیده‌بانی‌هایی در اطراف وجود داشته که مهمترین آنها آتشکده‌ گنبد سی شاهاندشت در فاصله ۲۰۰۰ متری قلعه با همان سبک معماری، در منطقه‌ای به نام سه‌طاق بر بالای روستای آخا و آخازیر، منطقه امیری واقع است. این برج مشرف به قلعه و منطقه است. این قلعه در سال ۱۰۰۵ به دست شاه عباس صفوی فتح شد.

قلعه ملک بهمن یا قلعه ملکه قلاع با نام تاریخی قلعه فرشته، بر روی صخره‌ای حدود ۲۲۰ متر بالاتر از سطح اراضی شاهاندشت از سنگ و نوعی ساروج که مخلوطی از شیر و تخم مرغ و نوعی خاک است ساخته شده و قدمت آن به سه هزار سال پیش می‌رسد. این اثر در تاریخ ۱۹ مرداد ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۲۷۷۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

برای مشاهده تصاویر بیشتر قلعه ملک بهمن به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 218 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1412{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید