امام زاده پنجه شاه کاشان

امام زاده پنجه شاه، در میدان کمال الملک، خیابان بابا افضل، کوچه شهید احدپور، شهر کاشان، استان اصفهان واقع شده. قدیمی ترین تاریخی که در این امام زاده دیده می شود 956 است که بر دو قطعه کاشی محراب مانند، منصوب بر قبور امام زادگان، قید شده است. کتیبه اطراف درگاه ورودی امام زاده پنجه شاه کاشان مورخ 1238 است. در ایوان بزرگ امام زاده نیز، دو سنگ مزار با تاریخهای 1333 و 1366 دیده می شود.

بنابر کتیبه های موجود، این بنا مرقد امام زاده هارون بن موسی بن جعفر (ع) و فرزند وی، امام زاده محمد، است. بانی اولیه بنا مشخص نیست. کتیبه سنگی اطراف ورودی بقعه حاکی از اقدامات محمد صادق اصفهانی به سرکاری آقا نجفقلی است.

کلانتر ضرابی درباره وجه تسمیه این بنا به پنجه شاه می نویسد که: پس از واقعه روز عاشورا، دست بریده حضرت عباس (ع) را برای یکی از حکام ایرانی می بردند که چون به این ناحیه رسیدند، جمعی از شیعیان به جهاد برخاستند و آن دست را گرفتند و در این محل به خاک سپردند. امروزه به نشانه این حکایت، مجسمه ای از یک دست در داخل بقعه وجود دارد.

بنابر منابع بررسی شده، قسمت های مختلف امام زاده پنجه شاه کاشان متعلق به دوره های گوناگون است: مناره آن متعلق به دوره سلجوقیان؛ بنای اصلی بقعه، شامل گنبدخانه و گنبد خارجی هرمی شکل آن، از آثار قرن هفتم هجری قمری؛ صحن بزرگ از بناهای دوره زندیان و قاجاریان. ایوان بزرگ بقعه در نیمه اول قرن گذشته به مقرنس کاری و آینه کاری و نقاشی مزین شده است. مناره بقعه، کتیبه هایی به خط کوفی و آجرچینی ای مشابه با مناره مسجد جامع کاشان داشته که در مرمت های دوره اخیر، با آجر و کاشی پوشانده شده و نمای اولیه آن تغییر یافته است. (منابع: الف-1)

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت