مقبره علاءالدین ورامین

برج مقبره علاءالدین در مرکز شهر ورامین استان تهران قرار دارد. بر کتیبه قسمت انتهایی بدنه برج، تاریخهای 675 و 688 دیده می شود که تاریخ اخیر سال اتمام ساخت بناست.

بر اساس کتیبه موجود، مدفون بنا علاء الدین مرتضی بن فخر الدوله حسن حسینی ورامینی است. چنان که از کتب انساب بر می آید، نسب وی به امام سجاد(ع) می رسد. بانی بنا سید فخرالدین حسن بن سید علاءالدین بوده که آن را بر آرامگاه پدرش ساخته است. در بالای جبهه غربی بنا، ورودی پلکان مارپیچی قرار دارد که در دیوار قطور برج ساخته شده و به فضای بین دوپوش گنبد ختم می شود. دونالد ویلبر، با توجه به موقعیت ورودی پلکان بنا، می نویسد که این بنا بی شک در مجاورت بنایی دیگر بوده که از طریق سقف آن بنا، امکان استفاده از پلکان وجود داشته. گویا از این پلکان ظاهرا برای بازرسی و نگه داری و تعمیر بنا و برای دسترسی به خود آن، بایستی از نردبان استفاده می کرده اند. او می افزاید که مشابه این پلکان در بناهای دیگر مانند برج طغرل و مقبره چلبی اوغلو، دیده می شود.(منابع و مراجع: الف-1)

آجر چینی گنبد خارجی به صورت معمولی و رگ چین اجرا شده و تنها در رأس؛ ناحیه ای با طرح جناغی است که از فرو رفتگی بعضی از آجرها پدید آمده در بالای سقف روزنه ای به منظور تأمین روشنایی و تهویه بنا بین سقف بیرونی و داخلی تعبیه شده است.(منابع و مراجع: الف-5) این بنا از آثار اواخر قرن هفتم هجری قمری است. این بنا برجی مضرس است، که سی و دو تـرک آجری و گنبدی دوپوش دارد. این برج دو ورودی دارد. یکی از ورودی ها در سوی شمال قرار گرفته و به صورت ایوان کم عمقی است که با حجم برج تلفیق شده. ورودی دیگر برج در سوی جنوب غربی قرار دارد و درگاهی مستطیل شکل است. این درگاه، که در حدفاصل چهار پره از بدنه برج قرار گرفته، با گچ اندود شده. این اندود با مهرهای گچی در محل فرضی بند آجرها در تمام سطح برج -به استثنای قسمت پایین که به مرور آسیب دیده- تزیین شده.

کتیبه دورادور برج و سطوح مثلثی بالای آن، هر دو در زیر پایه گنبد مخروطی، کاشی کاری دارد. کتیبه پیرامون برج به خط کوفی گل و برگ دار است که از بهترین نمونه های ارائه کاربرد این خط در بعد از قرن ششم هجری قمری و حمله مغول است. این برج سردابه ای با قاعده افقی چلیپا شکل دارد. این طرح چلیپایی به صورتی بسیار منظم و دقیق در داخل یک دایره محاط شده.(منابع و مراجع: الف-1) سبک ساختمان این بنا، ترکيبى از معمارى زمان مغول و دوره آق قويونلو و قره قريونلو است. ارتفاع آن 17 متر بوده که 5/40 متر از آن متعلق به گنبد مخروطی شکل بنا می باشد.

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}989{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید