امامزاده سید اسماعیل قزوین

امامزاده سید اسماعیل قزوین، در خیابان شهید انصاری، تقاطع خیابان شهدا این شهر قرار دارد. در منابع آمده که این بنا مزار امامزاده اسماعیل، فرزند امام جعفر صادق(ع) است. از بانی بقعه اطلاعاتی در دست نیست ولی بانی کاشی کاری گنبد بقعه حاج محمد ابراهیم شلویری بوده است.

بنای امامزاده سید اسماعیل قزوین از آثار دوره صفویان است و در آن دوره در حاشیه میدان شاه بوده است. گنبد بنا در حدود سال 1300 کاشی کاری شده است. بنا سردابی دارد که مرقد امامزاده در آن واقع است. سنگ مزار امامزاده به سرقت رفته است. حیاط واقع در ضلع شمالی بقعه در دوره های اخیر مسقف شده بود که در تعمیرات سال 1357 هجری شمسی، سقف آن برداشته شد و به صورت اولیه در آمد. در همین سال، ایوان و نمای شمالی بقعه تعمیر اساسی و گنبد بنا کاشی کاری شد.

اين بنا از آجر ساخته شده و داراى دو حياط در شمال و جنوب بنا است. بنا در جنوب، ‌داراى ايوانى است که بالاى سردر آن کاشى کارى شده است. در دو سوى ايوان ها، اتاق هاى دو طبقه اى ساخته شده. راه ورود به طبقه دوم بناى امامزاده، از طريق راه پله هاى کفش کن است. نقشه داخل حرم، چهار ضلعى است و در هر ضلع آن شاه نشينى ساخته اند که در نتيجه، طرح داخلى حرم به بيست ضلعى تبديل شده است. سقف حرم بر روى قوس هاى بلند چهار شاه نشين استوار شده است. دو ضلع جنوبى و شمالى صحن حرم، به دو ايوان متصل اند و ضلع غربى به رواقى راه دارد. ضلع شرقی نيز متصل به رواقى بوده که امروزه به صورت ايوان کوچکى در آمده است.

picture04

ديوارهاى صحن حرم با آيينه کارى و گچبرى تزئين شده است و در سقف آن، طرح هاى گل و بوته نقش شده است. گچبرى ها با رنگ هاى کرم، زرد، آبى آسمانى، قهوه اى و سبز رنگ آميزى شده اند. کف حرم را با کاشى هاى سفيد آبى دوره قاجار -معروف به ابر و باد- پوشانيده اند.(منابع: الف-1)

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی امامزاده سید اسماعیل قزوین (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}819{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید