امامزاده محمد اوسط و سلیمان

امامزاده محمد اوسط و سلیمان در شهرستان کاشان استان اصفهان، روستای جوشقان استرک واقع شده و در تاریخ 3 اسفند 1355 با شماره ثبت 1352 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده.

شخصیت های مدفون در این بنا ناشناخته اند. صندوق منبت کاری روی مرقد امامزاده مورخ به 927 است و به دستور اقضی القضات حسین الحسنی الرضوی و به دست استاد مجد الدین بن احمد بن علی الحسینی المشهدی ساخته شده است. با توجه به تاریخ موجود بر صندوق امامزاده، این بنا در دوره صفویان یا پیش از آن احداث شده است. به نوشته علی شریف، آثار موجود در این بنا متعلق به دوره های تیموریان و صفویان و قاجاریان است. بنا شامل یک گنبدخانه با قاعده مربع و گنبدی هرمی شکل بر فراز آن است. در چهار جانب این گنبدخانه، چهار ایوان ستوندار به باغ پیرامون امامزاده رو کرده اند. در نتیجه، این بنا صورت کوشک یافته است. اعوجاج محورهای این ایوانها نسبت به محورهای گنبدخانه نشان می دهد که بنا به تدریج و در دوره های مختلف ساخته شده است.

در امامزاده محمد اوسط و سلیمان، دو ایوان شمالی و جنوبی از اهمیت بیشتری برخوردارند و تزیینات بیشتری دارند. خط آسمان بنا بر فراز این دو ایوان با قوس هایی شکسته شده است و در دو سوی ایوان ضلع شمالی، دو مناره بلند با پوشش کاشی بر اهمیت آن افزوده اند.

بخشی از تزیینات ایوان شمالی امام زاده محمد اوسط و سلیمان

در دهه های اخیر، در سوی غربی بنا، نمازخانه ای به ارتفاع دو طبقه احداث شد و به ایوان این ضلع الحاق گردید. این فضا ورودی جداگانه ای با سردری مرتفع در ضلع شمالی دارد. همچنین در بنای امامزاده چند جفت درچوبی منبت کاری بسیار ظریف از دوره صفویان موجود است. (منابع: الف-1)

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی امامزاده محمد اوسط و سلیمان (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}817{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید