امامزاده ابوالفتوح

امامزاده ابوالفتوح در جاده گلپایگان- خوانسار، استان اصفهان و در روستای وانشان قرار گرفته است. این امامزاده مربوط به دوره صفوی است و در تاریخ 5 اسفند 1341 با شماره ثبت 435 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

وانشان روستایی از توابع شهرستان گلپایگان واقع در استان اصفهان است. این روستا در 12 کیلومتری جنوب شهرستان گلپايگان و 15 کیلومتری شمال خوانسار قرار دارد. در این روستا محصولات باغی نظیر انگور، سیب، هلو و گلابی و همچنین محصولات سیفی نظیر خیار و سبزیجات کاشته می شود. گردو و بادام نیز یکی از محصولات این روستا است. کوه تیر یکی از معروفترین قله های مجاور این روستا می باشد.

امام زاده ابوالفتوح

کتیبه های بر لوح روی مرقد و صندوق آن مورخ به 962 و 963 و 990 است. بر اساس کتیبه بقعه، شاه زاده سلیمان ابوالفتوح از فرزندان امام موسی کاظم (ع) بوده است. بر در قدیمی بنا، نام واقف آن، جلال الدین امیربیک روانشانی و سازنده اش، استاد حسین بن قاسم خوانساری دیده می شود. بانی صندوق مرقد شاه حسین فردونشکوه بوده است. بخشهای مختلف امامزاده ابوالفتوح به صورت آشفته و نامنظم در کنار یکدیگر قرار گرفته اند که حاکی از شکل گیری تدریجی آن است.

گنبدخانه مربع شکل این بنا هسته مجموعه است که با توجه به کتیبه های موجود، متعلق به قرن دهم هجری قمری است. این گنبدخانه گنبدی دو پوش دارد که پوش خارجی آن به صورت هرمی دوازده وجهی خودنمایی می کند.

امام زاده ابوالفتوح

گنبد پوشیده از کاشی فیروزه ای رنگ بوده و گریو (دهانه) آن تزیینات کاشی با طرح معقلی داشته است. امروزه فقط بر قسمتی از رأس گنبد و یکی از تـرک های آن، این پوشش کاشی باقی است.

امام زاده ابوالفتوح

شبستانی در سوی شرقی و قسمتی از ضلع جنوبی بنا قرار دارد که در تعمیرات دوره معاصر، بخشهایی از آن با اسکلت فلزی و سقف آجری بازسازی شده و سقف بخشی دیگر با تیر چوبی باقی است. این بنا بارها مرمت شده است، از جمله در سال 1350 شمسی، به همت انجمن آثار ملی و سال 1367 شمسی.

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی امامزاده ابوالفتوح (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}803{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید