مقبره میر حیدر آملی

نوشته شده توسط زهرا صامتی

مقبره میر حیدر آملی در شهرستان آمل استان مازنداران، بلوار حجت الاسلام یوسفیان، خیابان شهید صابر قرار دارد.

براساس منابع، در این بنا، سه تن از بزرگان مدفون اند: 1- امام شهید فخرالاسلام ابوالقاسم بن ابو المحاسن رویانی، که شافعی دوم نامیده می شد و خواجه نظام الملک برای وی مدرسه ای در آمل ساخته بود و در سال 514 به دست فداییان اسماعلیه کشته شد؛ 2- قطب الدین حیدر بن علی العبدلی آملی، از عرفا و سادات بزرگوار که کتب و رسالاتی چون نصر النصوص و جامع الحقایق و امثله توحید و ارکان از او باقی است؛ 3- سید عز الدین آملی، از عرفا و شعرای اواخر قرن هفتم هجری قمری، که بر قصاید عطار نیشابوری شرحی نوشته است.

بر اساس کتیبه نورگیر چوبی ضلع غربی بنا، بانی این مقبره سید عزالدین بن سید بها الدین آملی بوده است. او به سبب ارادت به میرحیدر این مقبره را بر مزار او ساخت و خود نیز در جوار وی مدفون شد.

ملگونوف در سال 1277 از این بنا دیدن و به سنگ مزاری مورخ 514 در میانه بنا اشاره کرده است.  البته این سنگ مزاره امروزه وجود ندارد. پنجره های چوبی مشبک بنا سه قطعه بوده که بر یکی از آنها، تاریخی متعلق به قرن هشتم هجری قمری حک شده بوده است. البته خود بنای اصلی مقبره متعلق به قرن ششم هجری قمری است. این بنا به واسطه تعمیرات پی در پی در دوره های مختلف تا کنون سالم و برقرار مانده است. از این بنا با نامهای "گنبد سه تن" و "امامزاده سه تن" و "مقبره سید سه تن" نیز یاد شده است.

مشاهده 3156 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}640{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید