مقبره دانیال نبی

نوشته شده توسط محمد صامتی

مقبره دانیال نبی در ساحل شرقی رودخانه شاوور و روبروی تپه ارگ در خیابان امام خمینی شهر شوش استان خوزستان واقع شده.

بنای مقبره دانیال نبی در سال ۱۲۴۹ خورشیدی به دستور روحانی شیعه جعفر شوشتری و به دست حاج ملاحسین معمار پس از سیل ویرانگر همان سال که باعث تخریب بنای قبلی شده بود، ساخته شد و ضریحی در مرکز آن قرار گرفت.

مقبره دانیال نبی دارای گنبدی اورچین (شبیه گنبد رک مخروطی است، ولی روی آن پلکانی می‌باشد) است که چون نگینی در قدیمی‌ترین شهر جهان، شوش خودنمایی می‌کند. گنبد این مقبره دارای ۲۵ طبقه مضرس و دو پوسته است. ارتفاع گنبد نیز در حدود ۲۰ متر و قطر آن در حدود ۵ متر است. یکی از ویژگی‌های این مقبره مقیاس انسانی بودن در پوسته داخلی یا آهیانه آن است. گنبد مقبره دانیال نبی در دوره سلجوقی ساخته می‌شود اما مشخص است که اندیشه سبک معماری چغازنبیل در ذهن معماران آن روزگار هنوز برجای مانده است.

نکته‌ای که می توان به آن توجه نمود این است که، چطور معماران منطقه بومی جنوب ایران از ساقه درخت خرما برای ساخت گنبد استفاده نموده‌اند (ساقه درخت خرما پله‌پله ای است و در جنوب فراوان یافت می‌شود). ورودی مقبره دانیال نبی از شرق این مجموعه می باشد که دو مناره به ارتفاع حدود ۱۰ متر در دو طرف آن قرار دارد. تاریخی که بر روی مناره‌ها حک شده ۱۳۳۰ ه.ق است. بد نیست بدانید که، ورودی تمامی کنیسه ها از سمت شرق است. این اثر در تاریخ ۲۴ شهریور ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۵۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی مقبره دانیال نبی (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 324 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1389{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید