آرامگاه میر علی ابن حمزه

نوشته شده توسط محمد صامتی

آرامگاه میر علی ابن حمزه در فلکه دروازه اصفهان، خیابان حافظ شهر شیراز استان فارس قرار گرفته است. این بنا آرامگاه شاه میرعلی بن حمزه، نواده امام موسی کاظم(ع) است. او در سال ۲۲۰ به شیراز آمد و در آنجا شهید شد.

بنای اصلی بقعه منسوب به امیر عضدالدوله دیلمی است که در طی زمان بارها مرمت و بازسازی شده است. در نقاشی‌ای از دورنمای شهر شیراز در اوایل حکومت کریم خان زند، اثر نیبوهر، بقعه شاه میرعلی بن حمزه به صورت بنایی بدون صحن و دوطبقه با گنبدی برافراشته جلب نظر می کند.

تاورنیه در اواسط قرن هفدهم میلادی، مقارن با نیمه دوم قرن یازدهم قمری، از شیراز دیدن کرده و در سفرنامه خود، به میدان هشت گوش مقابل مدخل این بنا اشاره کرده که حوضی به همین شکل در میانه خود داشته است. او همچنین از خیابانی مستقیم و طولانی یاد می کند که به این میدان منتهی می شده و باغهایی در دو سوی خود داشته است. تاورنیه این چهارباغ و بنای بقعه را از آثار امام قلی خان دانسته است.

در اصل این بنا در میانه قبرستان وسیعی قرار داشته است که اراضی جنوبی آن در سال ۱۳۰۵ شمسی به هنرستان و قسمت شمالی آن در سال ۱۳۱۶ شمسی به باغ ملی تبدیل شد. سنگ مزار کریم خان زند مورخ ۱۱۹۱ و سنگ مزار دیگری با تاریخ ۱۱۸۵ در هنرستان نگهداری می شود. چند سرو کهن سال در حیاط هنرستان و محوطه باغ ملی از بقایای این گورستان است. در دهه های اخیر ضریح چوبی، جای خود را به ضریح فلزی داده و پنجره های مشبک کاشی معرق نیز به پنجره های فلزی تبدیل شده است. (منبع: الف-۱)

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی آرامگاه میر علی ابن حمزه (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 188 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1384{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید