امامزاده سید علاءالدین حسین

امامزاده سید علاءالدین حسین در خیابان آستانه، فلکه آستانه شهر شیراز استان فارس قرار گرفته است. این امامزاده مزار سیدعلاءالدین حسین، برادر شاه چراغ، است که در سفر به طوس، در شیراز به شهادت رسیده است. وی از راویان موثق شیعه است و در کتب مختلف از وی حدیث نقل شده است.

بانی اولیه امامزاده سید علاءالدین حسین به درستی معلوم نیست. در منابع، شخصی به نام قتلغ خان، حاکم فارس و همچنین میرزا علی، از اهالی مدینه، بانی اولیه معرفی شده اند. این بنا در دوره های مختلف و توسط افراد متفاوتی تعمیر شده است.

یک احتمال وجود دارد که به نظر می رسد که مزار سید علاءالدین در باغ قتلغ خان بوده و او دستور می دهد تا بر آن بنایی بسازند و به همین دلیل به گنبد باغ شهرت یافته است. البته در جایی دیگر آمده است که قتلغ معاصر با سید علاءالدین بوده و چون آن حضرت وارد باغ شد، شهیدش کردند تا آنکه در دوره صفویان مزار وی را یافتند و میرزا علی این بقعه را بنا نهاد. امروزه قسمت هایی از کاشی های معرق صفوی این گبند در موزه پارس نگه داری می شود.

در سال ۱۳۳۸ شمسی، هر دو سردر گنبدخانه آینه کاری و دو جفت در منبت کاری بر آنها نصب شد. در سال ۱۳۴۵ شمسی، برج ساعت بلندی در کنار صحن بنا احداث شد. پس از آن نیز، یک در طلای بسیار نفیس برای گنبدخانه تهیه و نصب گردید. در سال‌های اخیر، دو مناره طرفین نمای ورودی امامزاده بازسازی و کاشی کاری آنها تجدید شده است. (منبع: الف-۱) امامزاده سید علاءالدین حسین در تاریخ ۲۹ آذر ۱۳۱۶ با شماره ثبت ۳۰۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی امامزاده سید علاءالدین حسین (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 334 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1381{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید