امامزاده جعفر اصفهان

امامزاده جعفر اصفهان در چهارراه شکرشکن، خیابان هاتف این شهر واقع گردیده است. این بنا از آثار نیمه اول قرن هشتم هجری قمری است.

سابقا بقعه در وسط صحنی وسیع بوده است ولی اکنون قسمت هایی از اطراف آن را بناهای مسکونی اشغال کرده اند. بنا در دهه های اخیر مرمت شده و در این زمان، کتیبه های سردر و نمای خارجی و نیز تزیینات آجر و کاشی گنبد آن بازسازی شده است. بر روی کتیبه سنگ مزار نام جعفر بن حسن بن حسین بن محمدبن علی بن الحسین، به عنوان مدفن آن، درج شده است. در مورد اینکه اصل نصب این فرد چه کسی است ، اطلاعات متفاوتی در تاریخ نقل شده است. عده ای این بقعه را متعلق به نوه امام محمد باقر(ع) می دانند. برخی دیگر معتقدند که این فرد نمی تواند نواده امام باشد، چون فاصله زمانی زیادی با امام باقر(ع) دارد. نصرت الله  مشکوتی این بنا را آرامگاه جعفر بن مرتضی از مشاهیر قرن هشتم قمری می داند. در جایی دیگر آمده است که در طرف جنوب این بنا، اتاق کوچکی است که مدفن مرتضی پدر امامزاده جعفر می باشد. در ضمن از هویت بانی و دیگر سازندگان بنا نیز اطلاعاتی در دست نیست.

آندره گودار، این بنا را از نادر بناهای دوره مغولان در اصفهان و شبیه به مقابر آذربایجان می داند و می گوید که در گذشته گنبدی هرمی شکل بر فراز این بنا قرار داشته است. دونالد ویلبر در این باره می نویسد که در کنار پایه گنبد فعلی، عرض کافی وجود ندارد که پایه گنبد خارجی بر روی آن گذارده شود. (منبع: الف-۱) این امامزاده با شماره ثبت ۱۹۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی امامزاده جعفر اصفهان (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 568 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1379{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید