آرامگاه ملا حسن کاشی سلطانیه

نوشته شده توسط محمد صامتی

آرامگاه ملا حسن کاشی سلطانیه در حاشیه جنوبی شهر سلطانیه استان زنجان و در نزدیکی گنبد سلطانیه، قرار گرفته است. تنها کتیبه تاریخ دار بنا بر گنبد آن قرار دارد که ماده تاریخ آن ۹۷۳ یعنی قرن دهم هجری قمری می باشد.

آرامگاه ملا حسن کاشی سلطانیه مدفن ملاحسن کاشی معروف به شیرازی، معرفی شده که همعصر سلطان محمدخدابنده بوده و به دستور او، مسجد و مدرسی برای او ساخته اند. ملا حسن از علمای حکمت الهی در زمان شاه اسماعیل صفوی بوده است. بانی اولیه آرامگاه ناشناخته است. معمار و بنای تعمیرکننده مقبر، پدر و پسری به نام فتحی معمار و محمد بنا، بوده اند. در دوره قاجاریان، به فرمان عبدالله میرزای دارا، پسر فتحعلی شاه و حاکم زنجان، داخل این بنا را گچ بری کرده اند. باغی باصفا از انواع درختان میوه در پیرامون این بنا وجود داشته که امروزه اثری از آن نمانده و فقط بقایایی از دیوار و سردر دیده می شود.

بنا کوشکی با قاعده هشت ضلعی است و به واسطه هشت ایوان پیرامون خود به بیرون رو کرده است. گنبد بنا شلجمی دوپوش است که پوش داخلی با مقرنس گچ تزیین شده است. این پوسته تزیینی به وسیله تیرهای چوبی به پوش داخلی گنبد متصل شده است. (لغت‌نامه دهخدا: اگر دو قوس از دایره بر سطحی محیط شود که هر دو از نصف دایره طولشان بیشتر باشد و انحداب یا کوژی آن دو در دو جانب باشد آن شکل را شلجمی گویند.)

بررسی های مختلف نشان می دهد که بنا حداقل سه بار مرمت شده که مهم ترین آن ها هم زمان با گچ بری در دوره حکومت فتحعلی شاه قاجار بوده است. در دوره های اخیر، در گنبد خارجی بنا، شکاف بزرگی پدید آمده بود که سازمان ملی حفاظت آثار باستانی آن را مرمت کرد. (منبع: الف-۱) آرامگاه ملا حسن کاشی یا مقبره مولانا حسن کاشی در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۱۶۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی آرامگاه ملا حسن کاشی سلطانیه (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 392 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1377{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید