مقبره چلبی اوغلو سلطانیه

نوشته شده توسط محمد صامتی

مقبره چلبی اوغلو سلطانیه، در حاشیه جنوب غربی شهر سلطانیه استان زنجان قرار دارد. این بنا از دو بخش مقبره و خانقاه در کنار یکدیگر تشکیل شده است. در ایوان جنوب غربی خانقاه، نام خانقاه شمسیه آمده و تاریخ ۷۳۳ بر آن ثبت شده است.

بنا به قول مشهور، این بنا مقبره سلطان چلبی است که درباره هویت وی اختلاف نظر است. عده ای او را از وزرای مغول سلطان محمد خدابنده معرفی کرده اند که به دستور این پادشاه، محله‌ای در شهر سلطانیه احداث شده است. به نظر می رسد که بانی مقبره و بنای مجاور آن، چلبی اوغلو می باشد. البته در جایی دیگر خواجه قزوینی ملقب به شمس الدین، از رجال دوره اباقاآن مغول، به عنوان واقف یاد شده است. پس این بنا دو بخش خانقاه و مقبره دارد که مربوط به قرون هفتم و هشتم قمری است.

مقبره، بنایی هشت وجهی و آجری با گنبدی یک پوش است. در نمای خارجی مقبره، طاق نماهایی دیده می شود که تا ارتفاع ۲ و نیم متر بالاتر از پایه آنها با طرحهای مختلف آجرکاری شده است. در لچکی های این طاق نما، فرورفتگی‌های شش گوشی وجود دارد که در گذشته با نقوش تزیینی پر شده بود و امروزه از بین رفته است. مقبره در حیاطی مربع شکل واقع است و خانقاه در جبهه شمال شرقی این حیاط قرار دارد. سه ضلع دیگر این حیاط دیوارهایی است با ردیفی از طاق نماها. این دیوارها در گذر زمان از بین رفته بود که در کاوش‌های سال ۱۳۴۵ شمسی، بقایای آنها به دست آمد و در سال‌های اخیر بازسازی شد. خانقاه بنایی با حیاط مرکزی و ایوان‌ها و حجره‌هایی در پیرامون آن است و با سنگ لاشه ساخته شده. طبقه دوم این بنا به شدت آسیب دیده و تخریب شده بود که در دهه های اخیر، با دیگر قسمت های مجموعه مرمت و بازسازی شده است. در این اقدامات، تزیینات گچ بری و کاشی های لعاب دار در بنای خانقاه کشف شد. سرداب بزرگی در زیر مقبره وجود دارد که مرقد در آن است. (منبع: الف-۱)

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی مقبره چلبی اوغلو سلطانیه (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 209 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1376{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید