آرامگاه مشتاق علی شاه کرمان

آرامگاه مشتاق علی شاه کرمان، یا آرامگاه مشتاقیه یا گنبد مشتاقیه یا سه گنبدان، در میدان شهدای این شهر قرار گرفته است.

این بنا ابتدا مزار میرحسین خان، فرماندار کرمان در دوره زندیان بوده که بعدا مدفن مشتاق علی شاه شد. مشتاق علی شاه اصلا اصفهانی بوده و از پیشوایان فرقه نعمت اللهی بود که از سوی سید معصوم علی شاه دکنی مامور تبلیغ تصوف در کرمان شد. او صاحب پیروان متعصب و فداکاری شد ولی مجامع روحانی شهر به مخالفت با او برخاستند تا اینکه سرانجام به حکم ملاعبدالله کرمانی در رمضان سال ۱۲۰۶ سنگسار شد. معروف است که جرم او تلاوت قرآن همراه با نواختن سه تار بوده است. در نزد موسیقی دانان، سیم چهارم، سه تار به سیم مشتاق معروف است. بعد از او، دو شخص دیگر نیز در این آرامگاه دفن شدند: ابتدا حاجی ملارضا همدانی ملقب به کوثر علی شاه از شیوخ سلسله نعمت اللهی متوفا به سال ۱۲۴۵ و سپس شیخ اسماعیل هراتی متوفی به سال ۱۳۰۲. بانی آرامگاه فعلی خواهر میرزا موسی رشتی به نام حاجیه خانم، از مریدان کوثرعلی شاه بوده است. از دیگر متولیان ساخت بنا اطلاعی در دست نیست.

گفته می شود گنبدخانه مزار کوثر علی شاه، به دلیل ارادت حاجیه خانم به او، بزرگتر از دو گنبد دیگر می باشد و در ضمن اینکه گفته شده گویا کوثر علی شاه از اطرافیان عباس میرزا و نایب السلطنه فتحعلی شاه بوده و این نسبت نیز ممکن است علت دیگر بر اهمیت یافتن آرامگاه او باشد. آمده است که در ابتدا محمدعلی خان بر مزار پدرش میرزا حسین خان آرامگاه ای ساخت که البته بعدها آن را تخریب کردند و آرامگاهی جدید شامل دو گنبدخانه بر مزار مشتاق علی شاه و کوثر علی ساختند. گنبدخانه آرامگاه شیخ اسماعیل هراتی را بعدها به شرق گنبدخانه مشتاق علی اضافه کردند.

مجموعه بنا از انتظام و هندسه کاملی برخوردار نیست. این مجموعه از صحنی وسیع در جنوب و سه گنبد خانه در شمال تشکیل شده است. دستگاه ورودی جنوبی مجموعه شامل سردر و هشتی و ایوان پشت آن، بر محور اصلی حیاط قرار دارد ولی دستگاه ورودی شمالی کاملا در امتداد این محور نیست. علاوه بر این، بزرگ ترین گنبدخانه مجموعه نیز بر محور هیچ یک از این ورودی ها قرار ندارد. در دهه های اخیر، کاشی کاری گنبد های مشتاق علی و کوثر علی بازسازی و مرمت شده است. در ضمن گنبد شیخ هراتی با دو گنبد دیگر متفاوت و ترک دار است. پوش خارجی و داخلی این گنبد آجری و بدون تزیین است. (منبع: الف-۱)

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی آرامگاه مشتاق علی شاه کرمان (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1374{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید