مقبره سید حسن واقف

مقبره سید حسن واقف در روستای افوشته شهرستان نطنز استان اصفهان قرار گرفته است. مدفون این بنا؛  سید شرف الدین حسن الحسینی می باشد. نام وی در کتیبه یکی از درهای مسجد جامع افوشته، که مورخ ۸۳۱ است، به عنوان واقف آن دیده می شود.

خانقاه سید واقف نطنز پابرجا و از بناهای تاریخی این شهر است. سازنده صندوق مرقد منبت کاری علی شاه بن فخرالدین نجار اصفهانی و خطاط کتیبه در حسین بن بایزید بوده است. با توجه به شباهت در مسجد جامع افوشته با در مقبره سید واقف، سازنده در اخیر را نیز حسین بن علی نجار نقار دانسته اند. چنان که گذشت، مقبره سید حسن واقف از آثار قرن نهم هجری قمری است. بنا بر فراز تپه ای قرار گرفته که با دیوارهای بسیار قدیمی از گل و خشت‌های ضخیم و هفت برج بزرگ محصور است. در کتیبه در مقبره، این محوطه باغ یا بوستانی با درختان و آب روان خوانده شده است. بنای مقبره سید حسن واقف، قاعده هشت ضلعی و گنبدی دوپوش با کاشی کاری فیروزه رنگ دارد. سردر بنا در گذشته پوششی از کاشی معرق داشته که هم اکنون از بین رفته و امروزه ساده و بدون تزیین است.(منابع: الف-1)

گنبد مقبره سید حسن واقف از جنس آجر بوده و طول هر یک از اضلاع خارجی آن در حدود ۳/۵۷ متر و هر ضلع دارای طاق‌نمای جناقی تزیینی است که عرض طاق‌نما به ترتیب ۲٫۲۵ متر است. گنبد که رو به شمال شرقی دارد دارای ایوانی است به ابعاد ۲٫۵ در ۳ متر با طاق رومی نسبتاً مرتفع که بلندی آن تا حدود ۷ متر است. دیوارهای ایوان نیز در دو سوی هر یک دارای ۲ طاق‌نمای تزیینی در ۲ مرتبه بوده که طاق‌نمای پایینی به عرض ۸۳ سانتی‌متر و طاق‌نمای بالایی که در حدود ۱ متر بالاتر قرار گرفته و دارای عرض دهنه‌ای در حدود ۱ متر است.

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی مقبره سید حسن واقف (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 490 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1370{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید