امامزاده عبدالله و عبیدالله دماوند

نوشته شده توسط محمد صامتی

امامزاده عبدالله و عبیدالله دماوند در میدان هفده شهریور، جنب حسینیه محله درویش در شهرستان دماوند استان تهران قرار گرفته است.

کتیبه گچ بری داخل گنبدخانه و زیر گنبد احتمالا از بنای اصلی جدیدتر است. در ضمن برج این مقبره در خارج مضرس و سی و سه پره و در داخل، هشت ضلعی است. گنبد امامزاده عبدالله و عبیدالله دماوند از نوع دوپوش بوده و پوش خارجی آن اکنون سی تَرک دارد. براساس کتیبه ای در مسجد جامع دماوند، در زمان فتحعلی شاه، سال ۱۲۴۷، تعمیرات اساسی در این مسجد صورت گرفته است. لذا می توان احتمال داد که تغییر شکل گنبد امام زاده از مخروطی به هرمی نیز مربوط به همین زمان باشد.

در دوران معاصر، در شرق این برج، نمازخانه‌ای احداث شده که راهرو باریکی آن را به ورودی شمالی برج می پیوندد. در غرب محوطه محصور پیرامون مقبره، سردری با یک در چوبی کنده‌کاری شده، از آثار صفویان، وجود داردکه بقعه را به حسینیه مجاور آن مرتبط می کند. توجه داشته باشید، در نقشه های ارائه شده در اینجا، نمازخانه مجاور امام زاده و محوطه پیرامون آن نیامده است.(منبع: الف-۱) این اثر در تاریخ ۴ تیر ۱۳۵۱ با شماره ثبت ۹۲۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی امامزاده عبدالله و عبیدالله دماوند (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 273 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1369{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید