مقبره شاه بالو زاهد

نوشته شده توسط محمد صامتی

مقبره شاه بالو زاهد آملی مربوط به سده ۹ (۸۴۰ ه.ق) است و در شهرستان نور استان مازندران، در جاده امل به چمستان در روستای اهودشت واقع شده.

تنها تاریخ موجود در مقبره شاه بالو زاهد بر کتیبه ای منظوم بر بالای نمای بیرونی ضلع قبلی بناست. در بیت آخر شعر این کتیبه، ۸۴۰ آمده است. بانی این مقبره شاه کیومرث بن سلطان بیستون می باشد. در کتیبه طاق نمای مجاور ورودی، نام پاشا بن تهمراس بکشاه جمشید، معمار پیشکار بنا، خوانده می شود. بر سردر بنا، نام بهرام بنا بن علی بنا و در یکی از طاق نماهای داخل بنا، نام درویش حسن دارا، متولی بقعه، آمده است.

مقبره شاه بالو زاهد بنایی هشت وجهی است که گنبدی دوپوش بر فراز آن قرار دارد. بدنه های داخلی بنا نقوش تزیینی داشته است که در دوره های بعد، آنها را با گچ پوشانده اند. از این تزیینات، ستاره ای هشت پر در وسط گنبد داخلی برجاست. بر بالای نمای خارجی بنا، کتیبه های کاشی وجود داشته که بخشهای زیادی از آنها فروریخته است. در سمت راست سردر، تزیینات گچ بری باقی است که شامل نقوش گل و بوته و پرنده است. (منبع: الف-۱) این اثر در تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۴۶ با شماره ثبت ۷۶۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. گفتنی است که، آقا شاه بالو زاهد آملی از عرفای اواخر قرن ۷ و اوایل قرن ۸ هجری قمری و استاد شیخ خلیفه مازندرانی چهره اصلی عرفانی و مقاومت نهضت سربداران خراسان در عهد حکومت مغولان بوده است.

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی مقبره شاه بالو زاهد (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 365 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1368{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید