امامزاده سهل بن علی یزد

نوشته شده توسط محمد صامتی

امامزاده سهل بن علی یزد در خیابان امام خمینی، چهارراه شهدا، کوچه سهل بن علی قرار دارد.

تنها کتیبه تاریخ دار امامزاده سهل بن علی یزد، بر بالای درگاه ورودی آن و به تاریخ ۱۲۸۸ است. این بنا را به احتمالی مدفن سهل بن علی بن سهل، مشهور به سلمان خراسانی، حاکم یزد در دوره عباسی، دانسته‌اند. سهل بن علی از سوی مامون مامور حکومت یزد شد و سپس استقلال یافت و خود و بستگانش از نیمه قرن دوم تا نیمه قرن سوم هجری قمری بر یزد حکومت کردند. ایرج افشار در کتاب یادگارهای یزد، نوشته است که این محل به احتمال قوی مزار شیخ الاسلام سعید جمال الاسلام محمد بن احمد بن محمد بن مهریزد، از عرفای مشهور قرن پنجم هجری قمری  و متوفا به سال ۴۸۰ است. بانی امامزاده سهل بن علی یزد معلوم نیست. کتیبه درگاه ورودی حاکی از اقدامات محمد اسماعیل تاجر شیرازی در قرن سیزدهم هجری قمری است.

در کتاب تاریخ یزد، آمده که این بنا از آثار بسیار قدیم شهر بزد است که در دوره های مختلف بازسازی شده و تغییراتی کرده است.  ایرج افشار این بنا را از مدارسی می داند که در تواریخ یزد از آنها یاد شده و بعدا مقبره بانی آن شده است؛ ولیکن امروزه نمی توان مشخصات مذکور در تواریخ را بر بنای حاضر تطبیق داد. وی می افزاید که با توجه به نشانه‌های ذکر شده در کتاب‌های جامع مفیدی و تاریخ یزد، این بنا به احتمال قریب به یقین در سال ۷۸۴ بر مزار شیخ الاسلام جمال الاسلام محمد بن احمد بن محمد بن مهریزد (متوفا در ۴۸۰) بنا شده است و بانی آن یکی از احفاد وی به نام مرتضی امجد مولانا شهاب الدین محمد یا مولانا غیاث الدین علی منشی بوده است.

چنان که گذشت، با اطلاعات موجود، تعیین تاریخ احداث بنا ممکن نیست. این بنا متشکل است از: صحنی با غرفه های پیرامون، گنبدخانه ای که در محور صحن روبه روی ورودی نشسته است، شبستانی که در گوشه جنوب غربی صحن واقع است. با توجه به معماری شبستانی و شیوه اتصال آن با کل بنا، به نظر می رسد که این قسمت جدیدتر از دیگر بخشهای بنا باشد. کتیبه دیگر گرداگرد زیر گنبد مشابه با کتیبه های بقاع سید رکن الدین و سید شمس الدین و از نوع کتیبه های قرن هشتم هجری قمری است. این بنا در دوره معاصر مرمت شده و صحن و ورودی آن تغییر یافته است.(منبع: الف-۱)

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی امامزاده سهل بن علی یزد (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 285 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1367{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید