آرامگاه شهشهان

نوشته شده توسط محمد صامتی

آرامگاه شهشهان در خیابان ابن سینا، کوچه شهید ذاکر اصفهانی در شهر اصفهان قرار گرفته است.

کتیبه اصلی آرامگاه شهشهان اصفهان به خط یکی از خطاطان قرن نهم هجری قمری است و  در داخل گنبدخانه آن قرار دارد. این مقبره مزار شاه علاءالدین محمد، از سادات و عرفای قرن نهم هجری قمری است که به فرمان شاهرخ تیموری، در سال ۸۵۰ در ساوه به قتل رسید. بانی اصلی آرامگاه شهشهان، سلطان محمد بن بایسنقر، نواده شاهرخ تیموری بوده است. شخصی به نام خانم سلطان بانی تعمیرات بنا در دوره صفویان بوده است. در بعضی از کتب آمده است که چون شاه علاءالدین از سلطان محمد، نواده شاهرخ، در قیام بر جدش هواداری کرده بود، دستگیر و تبعید و سرانجام در ساوه مصلوب شد.

پس از قتل علاء الدین محمد، سلطان محمد جسد وی را به اصفهان منتقل کرد و در حسینیه و خانقاه علاءالدین، به خاک سپرد و بر آرامگاه او، بقعه فعلی را بنا کرد. وقفنامه این بقعه مورخ به ۸۵۲ است و به نظر می رسد که این بنا در سال‌های ۸۵۰ تا ۸۵۲ ساخته شده باشد. این وقفنامه در سال ۹۰۰ از طرف یعقوب بهادرخان آق قویونلو و در زمان شاه عباس صفوی، به مهر شیخ بهایی تایید شده است. براساس کتیبه موجود، بقعه در دوره صفویان مرمت شده است. تجدید ساختمان و کاشی کاری گنبد و احداث شبستان مجاور بقعه از اقدامات دهه های اخیر است. امروزه، با موافقت هیئت امنای بقعه، این بنا درمانگاه محله شهشهان شده است. به نظر می رسد که آشفتگی مشهود در شکل امروزی بنا ناشی از دخل و تصرفات دوره‌های مختلف باشد. (منبع: الف-۱)

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی آرامگاه شهشهان (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 288 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1361{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید