امامزاده هارون ولایت اصفهان

نوشته شده توسط محمد صامتی

امامزاده هارون ولایت اصفهان در خیابان جمال الدین عبدالرزاق، کوی هارونیه، روبروی مسجد علی در شهر اصفهان قرار گرفته است.این مجموعه از مقبره و مدرسه ای کوچک در شمال غربی آن و صحن بزرگ یا حسینیه در شمال شرقی آن تشکیل شده است.

بانی مقبره میرزا شاه حسین اصفهانی بوده است که نامش در کتیبه سردر امامزاده خوانده می شود. او درجوانی به بنایی و معماری اشتغال داشت و سپس به خدمت دیوانی درآمد و در سال ۹۳۹ کشته شد. در سفرنامه شاردن، در توصیف این بنا آمده که مناره‌های کوچکی در طرفین آن وجود داشته است. امروزه این مناره‌ها وجود ندارد. به نظر می‌رسد امامزاده احتمالا بنیانی قدیمی داشته که در زمان شاه اسماعیل اول صفوی، قسمت هایی بر آن افزوده و در دوره شاه عباس دوم صفوی، مرمت شده است. گنبد بقعه در سال ۱۲۴۱ و نیز در سال ۱۳۳۸ شمسی تعمیر شده است. ایوان ضلع جنوب شرقی، به وسیله پنجره مشبکی با بقعه ارتباط دارد. (منبع: الف-۱)

امامزاده هارون ولایت مربوط به سده ۱۰ ه.ق در تاریخ ۲۲ آذر ۱۳۱۳ با شماره ثبت ۲۲۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی امامزاده هارون ولایت اصفهان (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 331 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1344{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید