مقبره شیخ شهاب الدین اهری

نوشته شده توسط محمد صامتی

مقبره شیخ شهاب الدین اهری در خیابان شیخ شهاب الدین شهرستان اهر استان آذربایجان شرقی قرار گرفته است. در فضایی به نام مسجد کوچک، واقع در جبهه شرقی بنای مقبره شیخ شهاب الدین اهری، کتیبه ای به خط شیخ بهائی مورخ به ۱۰۱۸ وجود دارد که حاکی از حضور شیخ بهایی در این محل است. کتیبه دیگری در این فضا مربوط به تعمیرات سال ۱۱۸۹ است. مزار شیخ شهاب الدین اهری در میانه صحن بنا و در حصار سنگی مشبک قرار دارد. قبور دیگری نیز در این حصار وجود دارد که سنگ یکی از آنها مورخ به ۱۱۷۳ است.

شیخ شهاب الدین محمود عتیقی اهری، از عرفای معروف قرون هفتم و هشتم هجری قمری بوده است و سالها پس از فوتش، این مقبره را بر مزارش ساخته اند. بنای این بقعه منسوب به شاه عباس اول صفوی است. ساخت حصار خشت و گلی محوطه بقعه را نیز به امیر تیمور گورکان نسبت داده اند. این بنا را مصطفی قلی خان، حاکم این منطقه، در اواخر قرن دوازدهم هجری قمری مرمت کرده است.

سید جمال ترابی طباطبایی مولف کتاب آثار باستانی آذربایجان، شیخ شهاب الدین را از نوادگلن شیخ شهاب الدین سهروردی معرفی کرده که نسب او به ابوبکر، خلیفه اول می رسد. او می افزاید که شیخ شهاب الدین مراد سید جمال الدین تبریزی بوده که او نیز مرشد شیخ زاهد گیلانی بوده است؛ و بدین سبب، شیخ صفی الدین اردبیلی و پادشاهان صفوی به شیخ شهاب الدین ارادت می ورزیدند. در ضمن به نظر می رسد که وی هم دوره با شمس تبریزی بوده است.

در طرفین ایوان اصلی مقبره شیخ شهاب الدین اهری، دو مناره قطور هست که بلندی آنها بیش از ارتفاع ایوان نیست. البته ممکن است که ساخت مناره ها به اتمام نرسیده یا در دوره های بعد، قسمت فوقانی آنها تخریب شده باشد. بدنه مناره ها پوشیده از کاشی فیروزه ای رنگ بوده است. در سال ۱۳۵۵ شمسی، کاشی‌های بدنه مناره شرقی برداشته و به جای آن، از آجر استفاده شد که با مناره غربی و دیگر قسمت های بنا هماهنگی ندارد. مسجد شیخ شهاب الدین، واقع در جبهه شرقی این بقعه، تزیینات زیبای گچبری و نقاشی و مقرنس کاری دارد. حصار سنگی مزار شیخ شهاب الدین از سنگ های مشبک یکپارچه و از زیباترین آثار حجاری معماری اسلامی است. در داخل حصار بقعه، در سوی شمال شرقی آن، عمارتی به نام نقاره خانه وجود داشته که شامل چندین اتاق و دهلیز و راهرو و غرفه و حوض مرمر بوده است. محمد شاه قاجار در ایام ولیعهدی خود آن را تعمیر کرده بود؛ اما امروزه از این عمارت اثری نیست. محوطه بقعه حصاری بلند از خشت و گل داشته که هنوز قسمت هایی از آن باقی است. در سال ۱۳۱۶ شمسی، بخشهایی از بقعه مرمت شد و محوطه آن به صورت باغ ملی درآمد که امروزه محل تفریح و گردش مردم است. (منبع: الف-۱)

مقبره شیخ شهاب‌الدین اهری به‌عنوان تنها موزه ادب و عرفان کشور، یکی از جاذبه‌های تاریخی اهر در استان آذربایجان‌شرقی است، که در تاریخ ۱۸ تیر ۱۳۱۱ با شماره ثبت ۱۷۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. در زمین‌لرزه ۲۱ مرداد ۱۳۹۱ بخش‌هایی از این آرامگاه دچار آسیب شد که در حال بازسازی می‌باشد. (منبع: ویکی‌پدیا)

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی مقبره شیخ شهاب الدین اهری (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 316 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1331{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید