بقعه میر شمس الدین لاهیجان

بقعه میر شمس الدین لاهیجان در میدان شهدای این شهر در استان گیلان قرار گرفته است.

بر صندوق روی مرقد، دو تاریخ 1017 و 1018 ثبت است. در آخر قصیده ای گچ بری شده در داخل بقعه، این بیت آمده: پی تاریخ وی گلشن همی گفت - جنان بنهاده اینجا چهره در خاک، که مصراع دوم آن تاریخ 1274 را نشان می دهد. یعنی این مقبره از دوره صفویان است. البته در زمان ناصرالدین شاه قاجار، تزییناتی از جمله کاشی کاری داخل بقعه، به بنا افزوده شد. آینه کاری سقف بقعه متعلق به دوره معاصر، در حدود 1348 شمسی است.

در کتیبه های صندوق مرقد، مدفون این مقبره با نام های امیر شمس الدین الحسینی و امیر شمس الدین الموسوی، معرفی شده و آمده که او امام زاده ای واجب التعظیم است. به گفته نوری سری در کتاب نگاهی به لاهیجان صفحه 221، این شخص از بزرگان دوره صفویان و استاد و مدرس شاه اسماعیل صفوی بوده است. براساس کتیبه موجود، صندوق بقعه را خان سلطان تی تی در زمان تولیت درویش قاسم وقف کرده و خطاط کتیبه های آن سیدمحمد بن داوود کیا بوده است. کتیبه منظوم داخل بقعه حاکی از اقدامات عمرانی شخصی به نام عباس در زمان ناصرالدین شاه قاجار است.

بام ورودی شرقی صحن به شکل گنبدی کوچک و پوشیده از کاشی های سبزرنگ بوده است. امروزه این ورودی سقفی شیبدار از سفال دارد و سقف داخلی آن به شکل گنبدی آجری است. در دهه های اخیر، تغییرات و تعمیراتی در بنای بقعه و حسینیه مجاور آن و سردر صحن صورت گرفته است. از جمله این اقدامات می توان به مرمت و بازسازی تیر ریزی سقف بقعه و پوشش سفالی آن، بازسازی و تقویت پیها و ستون های حسینیه و بازسازی ورودی شرقی اشاره کرد.

در اضلاع غربی و جنوبی صحن نیز، ورودی هایی مشابه ورودی شرقی وجود داشته که در دوره معاصر تخریب شده است. شکل دگرگون شده صحن موید تغییرات این دوره است. (منابع: الف-1) این اثر در تاریخ 23 فروردین 1346 با شماره ثبت 646 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی بقعه میر شمس الدین لاهیجان (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1322{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید