مقبره مولانا شیخ زین الدین ابوبکر

نوشته شده توسط محمد صامتی

مقبره مولانا شیخ زین الدین ابوبکر در میدان مولانا، خیابان مولانای غربی، شهرستان تایباد استان خراسان رضوی قرار گرفته است.

بر سنگ مقبره مولانا شیخ زین الدین ابوبکر که در بیرون از بنا قرار دارد، تاریخ وفات او سال 791 ذکر شده است. یکی از کتیبه های ایوان به تاریخ 848 و دیگری مورخ به 1338 شمسی (مربوط به تعمیرات این سال) است. بر سنگ سیاه بالای سرمقبره، تاریخ 1030 دیده می شود. بر دیوارهای این بنا یادگاری های متعددی از قرون مختلف (هشتم تا چهاردهم) دیده می شود. قدیمی ترین این یادگاری ها احتمالا مورخ به 796 است و یکی از آنها در داخل گنبدخانه منسوب به پدر شیخ بهایی است. مقبره شیخ زین الدین ابوبکر شیخ علی بن شیخ ابوبکر بن شیخ احمد بن شیخ محمود بن سهیل تایبادی در صحن این بنا و در مقابل ایوان قرار دارد. وی از عرفا و مشایخ صوفیه در نیمه دوم قرن هشتم هجری قمری بوده است.

بانی این بنا پیراحمد بن اسحاق بن مجدالدین محمد خوافی بوده. او از سال 820 به مدت سی سال مسئول دیوان شاهرخ تیموری بود و پس از مرگ شاهرخ، در هرات، به کار دیوان اشتغال داشت تا آنکه در سال 857 کشته شد. پیراحمد خوافی بانی بناهای متعددی در خراسان بوده، که از جمله آن ها می توان به مدرسه غیاثیه خرگرد خواف اشاره نمود. کتیبه ایوان به خط جلال الدین محمد بن جعفر است که کتیبه نگار مدرسه غیاثیه خرگرد نیز بوده است. اینکه بانی مقبره شیخ زین الدین و مدرسه غیاثیه یک نفر و نیز خطاط کتیبه های آنها یکی بوده است و همچنین وجود شباهتهایی در جزئیات دو بنا، این احتمال را قوت می بخشد که معمار مقبره شیخ زین الدین نیز غیاث الدین شیرازی بوده باشد.

ایوان رفیع بنای مقبره مولانا شیخ زین الدین ابوبکر، از داخل و خارج با کاشی معرق عالی و کتیبه هایی با خطوط ثلث آراسته شده است و داخل گنبدخانه تزیینات گچی و ازاره های مرمری و رشته هایی از کاشی معرق برجسته دارد. گنبدخانه غرفه هایی با پوشش نیم گنبدی و گوشه سازی های مقرنس دارد و گنبدی با سه کنج های مقرنس وکاربندی بر فراز آن قرار دارد. سنگ اصلی مقبره از بین رفته است و در سال 1030، در اطراف مقبره، محجری ساخته اند. احتمال دارد که سنگ قبر اصلی پیش از این تاریخ مفقود شده باشد. این بنا را در سال 1351 شمسی سازمان ملی حفاظت آثار باستانی مرمت کرده است.

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی مقبره مولانا شیخ زین الدین ابوبکر (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو)  به بخش گالری تصاویر  این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 336 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1319{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید