امامزاده محمد عابد

نوشته شده توسط محمد صامتی

امامزاده محمد عابد در روستای مشهد میقان شهرستان اراک استان مرکزی قرار گرفته است. به اعتقاد اهالی محل، این مقبره مدفن محمد عابد، فرزند بلافصل امام کاظم (ع) است. البته در منابع دیگر، مدفن این فرد در شهرهای قم و شیراز هم نسبت داده شده است.

عباس فیض قمی در کتاب گنجینه آثار قم، این محل را مدفن محمد بن احمد بن هارون بن امام موسی کاظم (ع) یا محمد بن اسماعیل بن امام کاظم (ع) دانسته است، او همچنین معتقد است که تبدیل گنبد عرقچینی به گبند شلجمی از کارهای عصر صفویان است و در همین دوره، قسمت هایی بر بنای اصلی افزوده اند. بر اساس کتیبه های موجود، بانی گنبد بقعه رئیس پیرولی و معمار آن استاد محمد زانجدان بوده و آن را در دروه شاه سلطان حسین صفوی احداث کرده اند.

با توجه به معماری و ساختمان قسمت های مختلف بقعه، به نظر می رسد که همه بخش های امامزاده محمد عابد در یک زمان ساخته نشده باشد. قدیمی ترین بخش بقعه گنبدخانه آن است. بعد از آن، رواق غربی و ایوان جنوبی و سپس دیگر قسمت ها به تدریج به آن افزوده شده است. در گذر زمان، تزیینات و عناصری به بنا افزوده شده است؛ از جمله آینه کاری ایوان جنوبی و سنگاب حجاری شده سقاخانه مجاور ایوان و حجاری ازاره رواق غربی، که همه متعلق به نیمه اول قرن چهاردهم هجری قمری است. با توجه به کتیبه ها، حجاری سنگاب سقاخانه بیش از شش سال طول کشیده است. (منابع: الف-1)

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی امامزاده محمد عابد (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 268 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1314{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید