امامزاده زین العابدین ساری

امامزاده زین العابدین ساری در میدان ساعت، خیابان جمهوری اسلامی، خیابان هشتم در این شهر واقع شده است.

کتیبه در منبت کاری شده بین مقبره و بنای مجاور آن تاریخ 894 دارد. این بنا آرامگاه سید زین العابدین، فرزند کمال الدین مرعشی، متخلص به عادلی است که در سال 872 به حکومت ساری رسید. مرقد دیگر موجود در بنا متعلق به امیر شمس الدین، برادر زین العابدین است و معروف است که ده تا دوازده نفر از خاندان او نیز در این مقبره مدفون اند. براساس کتیبه های بنا، بانی آن علاءالدین بن درویش محمد ابوالوفا و معمار سازنده آن سید علی بن کمال الدین بناء آملی بوده است.

رابینو نوشته که پوشش گنبد بنا، کاشی آبی رنگ بوده، که از بین رفته است و در ضمن بنای زیبای کوچکی در کنار برج مقبره قرار داشته است. آنچنان که بررسی شد، این بقعه در قرن نهم هجری قمری احداث و در دوره اخیر بازسازی شده است. در گذشته، نمای خارجی بنا تزییناتی ازکاشی هفت رنگ و معرق داشته که اکنون فقط بخشهایی از آن باقی است. در سالهای 1333 تا 1334 شمسی، حسینیه ای بر جای بنای مجاور برج ساخته شد و به امامزاده زین العابدین ساری ملحق گردید. کتیبه کاشی کاری داخل بقعه بر اثر رطوبت به مرور فروریخته و نیمی از صندوق چوبی روی مرقد در آتش سوخته است. (منابع: الف-1)

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی امامزاده زین العابدین ساری (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1310{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید