مقبره دوازده امام یزد

نوشته شده توسط محمد صامتی

مقبره دوازده امام یزد در محله فهادان، کوچه رختشویخانه، جنب مدرسه ضیائیه می باشد. کتیبه ای به خط کوفی تزیینی در داخل بنا مورخ 429 است. سنگ قبری نیز در محراب مقبره دوازده امام، نصب شده است که تاریخ 727 دارد.

شخصیت مدفون در مقبره دوازده امام یزد شناخته نشده است. سنگ مزار موجود مربوط به شیخ احمد فهادان (فخر الدین اسفنجردی) است که از مقبره وی در حدود صد سال پیش به این محل منتقل شده است. نام شیخ احمد در این سنگ تراشیده و محو شده است. بانیان این بنا؛ ابومسعود بهشتی و ابویعقوب اسحق بن ینال بوده اند. ابویعقوب از سرهنگان حکومت علاء الدوله فرامرز بود که، با سه سرهنگ دیگر، باروی پیرامون شهر یزد را در سال 432 احداث کرد. کتیبه در یکی از دروازه های بارو حاوی نام ابویعقوب بدر و اسحق ینال بوده است.

استاد کریم پیرنیا، زمان احداث بنا را پیش از تاریخ مذکور در کتیبه دانسته و افزوده است که بنا احتمالا پوش خارجی به شکل گنبد نار داشته است. او همچنین به وجود سردابی اشاره کرده که راه دسترسی به آن در پشت محراب بوده و اکنون این راه مسدود است. مقبره دوازده امام یزد به صورت گنبدخانه ای منفرد و از قدیمی ترین بناهای موجود در یزد می باشد. وجه تسمیه آن به دوازده امام و اینکه از چه دوره ای آن را به این نام خوانده اند معلوم نیست. قسمتی از بدنه دیوار محراب کاشی معرق دارد که احتمالا از الحاقات قرن هشتم هجری قمری است. (منابع: الف-1)

مشاهده 422 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1299{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید