امامزاده سید منصور ساوه

نوشته شده توسط محمد صامتی

امامزاده سید منصور ساوه در بخش مركزي شهرستان زرنديه، مركز شهر مامونيه خیابان امام خمینی، خیابان حرم این شهر در استان مرکزی قرار گرفته است.

نقشه ها و وضع فعلی بنا نشان می دهد که این بنا در ابتدا گنبدخانه ای منفرد بوده است و بعدها در ضلع شمالی آن، رواق و ایوان و فضاهای دیگری ساخته اند، به طوری که سقف رواق سه نورگیر گنبدخانه را مسدود کرده است. با مقایسه فضاهای واقع در دو سوی شرقی و غربی گنبدخانه به نظر می رسد که در غرب گنبد خانه، فضایی مشابه با فضای شرق آن وجود داشته که بعدها تغییراتی کرده است. حیاط شمالی و ورودی آن که سالها بعد ساخته شد، در گذشته قبرستان بوده و امروزه با موزائیک فرش شده است و یک حوض و چهار باغچه دارد. چندین سال قبل نیز، قسمت هایی از بنا مرمت و بازسازی شده است. در این زمان، به ضلع جنوبی بقعه، یک حیاط و ایوانی ستون دار با مصالحی جدید افزوده اند. (منابع: الف-1)

بناي ساختمان امامزاده سید منصور ساوه از بناهاي تاريخي مربوط به دوره صفويه مي باشد. نوع معماري بر مبناي پلاني هشت ضلعي است كه چهار ضلع اصلي بزرگ تر و چهار ضلع گوشه ها كم عرض تر مي باشند. در سمت شمال بقعه اتاقي وجود دارد كه درب شمالي آن به داخل تنها ايوان امامزاده باز مي شود. گنبد بقعه تك پوش و نيم كروي است. از ويژگي هاي خاص اين بنا مي توان به كادر بندي هاي سمت شمال بقعه و آيينه كاري هاي آن اشاره نمود. روي صندوق چوبي اين جمله حك شده است: هذا صندوق المرقد المقدس حضرت سلطان الاولياء العصر سيدمنصوربن الامام موسي كاظم (علیه السلام). ضریح چوبی منبت کاری بقعه، در موزه چهار فصل اراک به نمایش درآمده و بر آن نام امامزاده حضرت السلطان ولی ابوالنصر سلطان سیدالمنصوربن امام موسی الکاظم (علیه السلام) و تاریخ (947 هجری) دیده می شود.

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی امامزاده سید منصور ساوه (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 603 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1294{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید