برج مهماندوست دامغان

نوشته شده توسط محمد صامتی

برج مهماندوست دامغان در کیلومتر 30 جاده دامغان-مشهد، روستای مهماندوست، در شهر دامغان استان سمنان قرار گرفته است. یگانه تاریخ ثبت شده در بنا 490 است که در کتیبه ای به خط کوفی بر گرادگرد بدنه خارجی برج آمده است.

براساس کتیبه یاد شده، این بنا مدفن سید ابوجعفر محمد بن علی مهماندوستی است. بانی این بنا شناخته نشده است. در کتیبه موجود، نام ابراهیم بن ادریس بیاسی دیده می شود که احتمالا معمار سازنده بنا بوده است. مصطفوی در کتاب یغما، تزیینات آجری این بنا، خصوصا در حاشیه قرنیزهای بالای برج را، منحصربه فرد دانسته و نوشته است که قطعات بزرگ آجر را مانند چوب بریده اند و پیچ و خمها و چین خوردگیهایی با لبه های تیز به وجود آورده اند.

در طرح برج مهماندوست دامغان، بدنه به سه قسمت مساوی تقسیم شده: دو قسمت پایین و بالا مدور است و بخش میانی دوازده ترک دارد. در بخش فوقانی برج، دو کتیبه تزیینی مشاهده می شود که یکی از آنها به خط کوفی است و در سال 1310 شمسی مصطفوی آن را خوانده و سالها بعد ملیکیان شروانی بازخوانده و تکمیل کرده است. کتیبه دوم به خط بنایی است و به تزیینات گره سازی شباهت دارد که تا به حال خوانده نشده است. بر بالای برج، گنبدی مخروطی شکل بوده که از بین رفته است. بنای برج را در سالهای 1352 و 1354 شمسی انجمن آثار ملی و سازمان ملی حفاظت آثار باستانی ایران مرمت کرده اند. (منابع: الف-1)

مشاهده 832 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1292{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید